Zalecenia postępowania z ranami z infekcją opracowało Polskie Towarzystwo Leczenia Ran, którego „celem jest zmiana obecnych metod i standardów postępowania z pacjentami cierpiącymi z powodu różnego rodzaju ran ostrych i niegojących się”, czytamy na stronie towarzystwa. Stowarzyszenie to skupia chirurgów ogólnych i dziecięcych, specjalistów leczenia oparzeń, chirurgów naczyniowych, dermatologów, pielęgniarek różnych specjalności, lekarzy rodzinnych.
Do odkażania ran: rekomendowane antyseptyki
- preparaty zawierające oktenidynę i fenoksyetanol, są one bezbarwne, mają działanie nie tylko bakteriobójcze, ale także wiruso- i grzybobójcze; działają przez 1 minutę po nałożeniu na ranę. W aptece do kupienia pod nazwą: octenisept.
- preparaty zawierające jod, które mają brązowy kolor, o szerokim spektrum działania, mają one jednak ograniczony czas stosowania. Należ więc uważnie zapoznać się z treścią dołączonej do nich ulotki. Takich preparatów nie należy łączyć z opatrunkami zawierającymi srebro, nie powinny być stosowane przez osoby uczulone na jod i dotknięte schorzeniami tarczycy. W aptece do kupienia pod nazwą: Betadine, Povidine Jodine.
Nie daj się nabrać! Przy zakupach w aptece pamiętaj, żeby nie sugerować się estetycznym opakowaniem, tylko składem danego produktu. W razie wątpliwości poproś o pomoc farmaceutę.
Rekomendowane opatrunki specjalistyczne na rany:
- opatrunki zawierające alginian wapnia, zalecane do leczenia ran podkrwawiających, zarówno płytkich, jak i głębokich. Absorbują one wysięk i powstaje żel , który zatrzymuje drobnoustroje i zanieczyszczenia. W aptece do kupienia pod nazwą: Kaltostat, Biatain Alginate, Sorbalgon, Medisorb A.
- opatrunki hydrokoloidowe, zalecane do leczenia ran płaskich i na otarcia, które dobrze się goją i ziarninują, kiedy nie mają objawów zakażenia ani wysięku. Tego typu specjalistyczne opatrunki można pozostawić na ranie do 3-5 dni. Są wygodne, bo można w nich brać prysznic. W aptece do kupienia pod nazwą: Granuflex, Compeed , Comfeel Plus, Hydrocoll.
- opatrunki piankowe (poliuretanowe) – należy ich używać do ran z dużym wysiękiem. Zalecane jako opatrunek pierwotny do ran płaskich lub w ranach głębokich jako opatrunek wtórny, czyli taki, który okryje opatrunek pierwotny lub go utrzyma w ranie. Tego rodzaju opatrunek specjalistyczny można kupić w aptece pod nazwą: Aquacel Foam, Biatain, PermaFoam, Mepilex, UrgoClean.
- opatrunki hydrowłókniste, zalecane do ran głębokich, o nierównych brzegach i zagłębieniu, z wysiękiem. Opatrunki te pochłaniają wysięk i powstaje wtedy żel, co przyspiesza oczyszczanie i gojenie się rany. Najczęściej takiego typu specjalistyczne opatrunki na rany powinny być stosowane wraz z opatrunkiem wtórnym, np. piankowym, który zabezpieczy opatrunek hydrowłóknisty. W aptece do kupienia pod nazwą: Aquacel , Aquacel Extra.
- opatrunki siatkowe, stosowane do ran płaskich powstałych głównie w wyniku oparzenia I lub II stopnia, zalecane także na otarcia naskórka, ale tylko wtedy gdy nie ma oznak infekcji. Ich głównym zadaniem jest przyspieszenie gojenia się rany , jej oczyszczenie i zmniejszenie bólu. Pod ten opatrunek zalecane jest założenie opatrunku w żelu z zawartością oktenidyny. W aptece do kupienia pod nazwą: Urgotul, Adaptic, Atrauman, Grassolind, Jelonet.
- opatrunki w żelu z oktenidyną, do stosowania na każdą ranę, ale szczególnie zalecane na te, które potrzebują nawilżenia, oczyszczenia i dezynfekcji. Opatrunek taki nakładamy punktowo na miejsca, które należy oczyścić lub na całą powierzchnię rany, jeśli jest ona sucha i wymaga nawilżenia. Opatrunek można stosować samodzielnie zarówno na rany płaskie jak i głębokie, ale można go też łączyć z innymi opatrunkami specjalistycznymi. W aptece do kupienia pod nazwą: octenisept żel.
- opatrunki ze srebrem, zalecane do ran, w które wdała się infekcja. Każda z wymienionych grup opatrunków powyżej posiada dodatkowo opatrunek zawierający srebro. Zanim jednak nałożysz opatrunek ze srebrem, najpierw bezwzględnie użyj leku antyseptycznego. W aptece do kupienia pod nazwą: Aquacel Ag, Aquacel Foam Ag, UrgoClean AG, Urgotul Ag, Alginate Biatain Ag, Biatain Ag.