Co na odkażanie rany? Lista rekomendacji PTLR

Nie każdy reklamowany środek odkażający na rany skutecznie odkazi ranę i zabezpieczy ją przed infekcją. Sprawdź zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
lekarz ze stetoskopem
Podziel się wiedzą – udostępnij

Zalecenia postępowania z ranami z infekcją opracowało Polskie Towarzystwo Leczenia Ran, którego „celem jest zmiana obecnych metod i standardów postępowania z pacjentami cierpiącymi z powodu różnego rodzaju ran ostrych i niegojących się”, czytamy na stronie towarzystwa. Stowarzyszenie to skupia chirurgów ogólnych i dziecięcych, specjalistów leczenia oparzeń, chirurgów naczyniowych, dermatologów, pielęgniarek różnych specjalności, lekarzy rodzinnych.

Do odkażania ran: rekomendowane antyseptyki

  • preparaty zawierające oktenidynę i fenoksyetanol, są one bezbarwne, mają działanie nie tylko bakteriobójcze, ale także wiruso- i grzybobójcze; działają przez 1 minutę po nałożeniu na ranę. W aptece do kupienia pod nazwą: octenisept.
  • preparaty zawierające jod, które mają brązowy kolor, o szerokim spektrum działania, mają one jednak ograniczony czas stosowania. Należ więc uważnie zapoznać się z treścią dołączonej do nich ulotki. Takich preparatów nie należy łączyć z opatrunkami zawierającymi srebro, nie powinny być stosowane przez osoby uczulone na jod i dotknięte schorzeniami tarczycy. W aptece do kupienia pod nazwą: Betadine, Povidine Jodine.

Nie daj się nabrać! Przy zakupach w aptece pamiętaj, żeby nie sugerować się estetycznym opakowaniem, tylko składem danego produktu. W razie wątpliwości poproś o pomoc farmaceutę.

Rekomendowane opatrunki specjalistyczne na rany:

  • opatrunki zawierające alginian wapnia, zalecane do leczenia ran podkrwawiających, zarówno płytkich, jak i głębokich. Absorbują one wysięk i powstaje żel , który zatrzymuje drobnoustroje i zanieczyszczenia. W aptece do kupienia pod nazwą: Kaltostat, Biatain Alginate, Sorbalgon, Medisorb A.
  • opatrunki hydrokoloidowe, zalecane do leczenia ran płaskich i na otarcia, które dobrze się goją i ziarninują, kiedy nie mają objawów zakażenia ani wysięku. Tego typu specjalistyczne opatrunki można pozostawić na ranie do 3-5 dni. Są wygodne, bo można w nich brać prysznic. W aptece do kupienia pod nazwą: Granuflex, Compeed , Comfeel Plus, Hydrocoll.
  • opatrunki piankowe (poliuretanowe) – należy ich używać do ran z dużym wysiękiem. Zalecane jako opatrunek pierwotny do ran płaskich lub w ranach głębokich jako opatrunek wtórny, czyli taki, który okryje opatrunek pierwotny lub go utrzyma w ranie. Tego rodzaju opatrunek specjalistyczny można kupić w aptece pod nazwą: Aquacel Foam, Biatain, PermaFoam, Mepilex, UrgoClean.
  • opatrunki hydrowłókniste, zalecane do ran głębokich, o nierównych brzegach i zagłębieniu, z wysiękiem. Opatrunki te pochłaniają wysięk i powstaje wtedy żel, co przyspiesza oczyszczanie i gojenie się rany. Najczęściej takiego typu specjalistyczne opatrunki na rany powinny być stosowane wraz z opatrunkiem wtórnym, np. piankowym, który zabezpieczy opatrunek hydrowłóknisty. W aptece do kupienia pod nazwą: Aquacel , Aquacel Extra.
  • opatrunki siatkowe, stosowane do ran płaskich powstałych głównie w wyniku oparzenia I lub II stopnia, zalecane także na otarcia naskórka, ale tylko wtedy gdy nie ma oznak infekcji. Ich głównym zadaniem jest przyspieszenie gojenia się rany , jej oczyszczenie i zmniejszenie bólu. Pod ten opatrunek zalecane jest założenie opatrunku w żelu z zawartością oktenidyny.  W aptece do kupienia pod nazwą: Urgotul, Adaptic, Atrauman, Grassolind, Jelonet.
  • opatrunki w żelu z oktenidyną, do stosowania na każdą ranę, ale szczególnie zalecane na te, które potrzebują nawilżenia, oczyszczenia i dezynfekcji. Opatrunek taki nakładamy punktowo na miejsca, które należy oczyścić lub na całą powierzchnię rany, jeśli jest ona sucha i wymaga nawilżenia. Opatrunek można stosować samodzielnie zarówno na rany płaskie jak i głębokie, ale można go też łączyć z innymi opatrunkami specjalistycznymi. W aptece do kupienia pod nazwą: octenisept żel.
  • opatrunki ze srebrem, zalecane do ran, w które wdała się infekcja. Każda z wymienionych grup opatrunków powyżej posiada dodatkowo opatrunek zawierający srebro. Zanim jednak nałożysz opatrunek ze srebrem, najpierw bezwzględnie użyj leku antyseptycznego. W aptece do kupienia pod nazwą: Aquacel Ag, Aquacel Foam Ag, UrgoClean AG, Urgotul Ag, Alginate Biatain Ag, Biatain Ag.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń