Czym są odparzenia?
Odparzenia to inaczej zmiany zapalne skóry. Powstają na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak: nadmierna wilgotność, czy wysoka temperatura. Skutkiem tego jest pocenie i tarcie przylegających powierzchni do skóry.
Odparzenia może mieć każdy z nas. Niemowlę po 6. m-cu życia, które nosi pieluchy narażone jest na odparzenie pieluszkowe. Dzieci, które aktywnie spędzają czas odparzają sobie delikatne miejsca na skórze w miejscach obcierających przez ubrania. Dorośli, którzy są aktywni sportowo i narażeni są na otarcia bielizny i innych części ubrań. A także osoby starsze, których skóra z wiekiem staje się wyjątkowo wrażliwa i podatna na powstawanie odparzeń.
Niewłaściwa pielęgnacja chorego lub może doprowadzić do powstawania miejscowych przekrwień, obrzęków, a nawet sączenia. Odparzeniom towarzyszy pieczenie, ból, swędzenie. Typowe miejsca dla takich zmian to fałdy skórne (pachwiny, fałdy pachowe, podsutkowe –u osób otyłych czy też obłożnie chorych) i pośladki.
Jak leczyć odparzenia u dzieci?

Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych?
Maleństwa mają bardzo delikatną skórę i niezwykle łatwo dochodzi do podrażnień i odparzeń niemowlęcych. Leczenie odparzeń to właściwa pielęgnacja ciała – częsta zmiana pieluszek i przemywanie intymnych miejsc ciepłą wodą z dodatkiem bardzo delikatnych środków myjących lub specjalnych chusteczek. Aby odparzenia u niemowląt nie pojawiały się warto także pozwolić maleństwu poleżeć przez kilka do kilkunastu minut bez pieluszki. Młoda skóra ma dostęp do powietrza, które wspomaga pielęgnację.
Odparzenia u niemowląt, tak jak i odparzenia u dzieci, najpierw należy przemyć delikatnie wodą. Odparzenia u dzieci myjemy bez pocierania, staramy się unikać bólu. Dzięki temu zapewnimy dostęp do powietrza i przyspieszymy leczenie odparzeń. Zmiany na skórze warto zabezpieczyć właściwą maścią lub kremem o działaniu łagodzącym i kojącym, np. octenisept® krem. Kremy takie zawierają odpowiednie substancje, które mają korzystny wpływ na kondycję skóry noworodka i dziecka i idealnie sprawdzają się w odparzeniach u niemowląt.
Krem octenisept zawiera :
- pantenol, który wspomaga regenerację skóry i dba o jej elastyczność;
- bisabolol, który działa łagodząco na skórę w miejscu odparzenia;
- wazelinę, która zapobiega wysuszaniu i chroni miejsce odparzenia przed wpływem czynników zewnętrznych;
- oktenidynę, która wykazuje właściwości antybakteryjne, co pomaga hamować rozwój bakterii mogących pogorszyć stan odparzenia i przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Taki krem nie zawiera barwników, nie podrażni też substancjami zapachowymi. Posiada takie składniki, które w kombinacji stanowią skuteczną pomoc w przypadku odparzeń pieluszkowych i podrażnień skóry u małych pacjentów.
Przeczytaj więcej o skutecznym kremie do pielęgnacji skóry podrażnionej i tym jak go stosować TUTAJ.
Jak leczyć odparzenia u dorosłych?
Odparzenia u dorosłych powstają w zupełnie inny sposób. Najczęściej powstają w takich miejscach jak pachwiny, uda, miejsca pod biustem, fałdy skórne u osób otyłych. Są one wynikiem nadmiernej potliwości, otarcia ciała o ciało (np. wewnętrzne strona ud), otarcia bielizny, ubrania sportowego, pieluchomajtki, a nawet biżuterii.

Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych?
Niestety zdarzają się też sytuacje, w których chory wymaga hospitalizacji lub pozostania dłużej w domu przebywając w łóżku. Ciało narażone jest wtedy na odparzenia spowodowane długotrwałym leżeniem w jednej pozycji. A to może prowadzić do powstawania odleżyn. Odparzenia u dorosłych leżących są problematyczne i mogą powstać w każdym miejscu.
Aby zapobiec odparzeniom u dorosłych należy szybko działać. Kiedy zauważymy pierwsze zaczerwienienia na skórze, należy zrobić dostęp do świeżego powietrza. Zmiana częsta pozycji leżenia będzie tu więc pomocna, tak aby miejsca nie stykały się z pościelą. Należy również pamiętać o przewiewnych ubraniach dla chorego, a także o właściwym oczyszczeniu odparzenia skóry, pachwiny, czy odparzenia pośladków. Na tak oczyszczoną skórę należy zastosować krem z oktenidyną, bisabololem i pantenolem, który nie tylko ukoi podrażnione miejsca, ale korzystnie wpływa na szybszą regenerację skóry.
Jak zapobiec odparzeniom?
Domowe sposoby na odparzenia oraz samo zapobieganie ich powstawania są bardzo proste. Jeżeli chcemy uniknąć odparzenia stóp pamiętajmy o przewiewnych bawełnianych skarpetkach, które wchłoną pot. Jeżeli zakładamy buty na gołe stopy, wystarczy odrobina talku.
Kiedy stosujemy pieluchomajtki wystarczy właściwa pielęgnacja z zastosowaniem kremu z oktenidyną, która zabezpiecza i pentanolem, który łagodzi i nawilża. Osoby otyłe również powinny zadbać o wygodną bieliznę, a narażone miejsca pielęgnować np. octeniseptem w kremie. To idelne rozwiązanie do
Sportowe aktywności również mogą przyczynić się do powstania odparzeń. Co wtedy na odparzenia? Odparzone stopy i inne części ciała, nie będą zagrożone, jeżeli zawczasu zareagujemy. Wystarczy zabezpieczyć miejsce potencjalne do pojawianie się otarć np. stosując talk lub maści zabezpieczające przed poceniem. Wrażliwe miejsca, jak uda możemy zabezpieczyć plastrami w miejscu, w którym się ocierają.
Zasady pielęgnacji przy odparzeniach
A co kiedy pojawią się już odparzenia? Tu też jest bardzo prosta zasada dbania o wrażliwe miejsca. Kiedy pacjentom dokucza nietrzymanie moczu, należy pamiętać o regularnej zmianie środków pielęgnacyjnych (wkładki, pieluchomajtki). Skóra taka powinna też być często przemywana i zabezpieczana kremami ochronnymi zawierającymi substancje łagodzące i wspierające regenerację.
Takim rozwiązaniem może być też octenisept krem. Jego skład doskonale sprawdza się też w tych właśnie sytuacjach. Pielęgnacja takich pacjentów, nierzadko naszych bliskich, nie różni się zbytnio od pielęgnacji noworodków. Szczególnie skóra osób starszych jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, więc postępowanie w przypadku wystąpienia odparzenia wymaga stosowania bardzo łagodnych kremów, zawierających dobrane składniki pielęgnujące i regenerujące. Najlepiej jest stosować 1-3 razy dziennie.