Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych?

Co na odparzenia u niemowląt od 6. m-ca życia i dorosłych? Odparzenia skóry to dla wielu z nas codzienność. Nie są one wyłącznie domeną małych dzieci, równie często narażone są na nie osoby dorosłe i starsze. Nasza naturalna bariera ochronna, którą jest skóra, codziennie styka się z czynnikami, które mogą ją podrażnić i uszkodzić. Na szczęście w obecnych czasach mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, które szybko pomogą nam zapomnieć o problemie podrażnionej skóry. Poniżej znajdziecie odpowiedź na najbardziej nurtujące Was pytania i sposoby jak zaradzić podrażnieniom.

A A A
Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych
Podziel się wiedzą – udostępnij

Czym są odparzenia?

Odparzenia to inaczej zmiany zapalne skóry. Powstają na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak: nadmierna wilgotność, czy wysoka temperatura. Skutkiem tego jest pocenie i tarcie przylegających powierzchni do skóry.

Odparzenia może mieć każdy z nas. Niemowlę po 6. m-cu życia, które nosi pieluchy narażone jest na odparzenie pieluszkowe. Dzieci, które aktywnie spędzają czas odparzają sobie delikatne miejsca na skórze w miejscach obcierających przez ubrania. Dorośli, którzy są aktywni sportowo i narażeni są na otarcia bielizny i innych części ubrań. A także osoby starsze, których skóra z wiekiem staje się wyjątkowo wrażliwa i podatna na powstawanie odparzeń.

Niewłaściwa pielęgnacja chorego lub może doprowadzić do powstawania miejscowych przekrwień, obrzęków, a nawet sączenia.  Odparzeniom towarzyszy pieczenie, ból, swędzenie. Typowe miejsca dla takich zmian to fałdy skórne (pachwiny, fałdy pachowe, podsutkowe u osób otyłych czy też obłożnie chorych) i pośladki.

Jak leczyć odparzenia u dzieci?

Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych

Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych?

Maleństwa mają bardzo delikatną skórę i niezwykle łatwo dochodzi do podrażnień i odparzeń niemowlęcych. Leczenie odparzeń to właściwa pielęgnacja ciała – częsta zmiana pieluszek i przemywanie intymnych miejsc ciepłą wodą z dodatkiem bardzo delikatnych środków myjących lub specjalnych chusteczek. Aby odparzenia u niemowląt nie pojawiały się warto także pozwolić maleństwu poleżeć przez kilka do kilkunastu minut bez pieluszki. Młoda skóra ma dostęp do powietrza, które wspomaga pielęgnację.

Odparzenia u niemowląt, tak jak i odparzenia u dzieci, najpierw należy przemyć delikatnie wodą. Odparzenia u dzieci myjemy bez pocierania, staramy się unikać bólu. Dzięki temu zapewnimy dostęp do powietrza i przyspieszymy leczenie odparzeń. Zmiany na skórze warto zabezpieczyć właściwą maścią lub kremem o działaniu łagodzącym i kojącym, np. octenisept® krem. Kremy takie zawierają odpowiednie substancje, które mają korzystny wpływ na kondycję skóry noworodka i dziecka i idealnie sprawdzają się w odparzeniach u niemowląt.

Krem octenisept zawiera :

  • pantenol, który wspomaga regenerację skóry i dba o jej elastyczność;
  • bisabolol, który działa łagodząco na skórę w miejscu odparzenia;
  • wazelinę, która zapobiega wysuszaniu i chroni miejsce odparzenia przed wpływem czynników zewnętrznych;
  • oktenidynę, która wykazuje właściwości antybakteryjne, co pomaga hamować  rozwój bakterii mogących pogorszyć stan odparzenia i przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Taki krem nie zawiera barwników, nie podrażni też substancjami zapachowymi. Posiada takie składniki, które w kombinacji stanowią skuteczną pomoc w przypadku odparzeń pieluszkowych i podrażnień skóry u małych pacjentów.

Przeczytaj więcej o skutecznym kremie do pielęgnacji skóry podrażnionej i tym jak go stosować TUTAJ.

Jak leczyć odparzenia u dorosłych?

Odparzenia u dorosłych powstają w zupełnie inny sposób. Najczęściej powstają w takich miejscach jak pachwiny, uda, miejsca pod biustem, fałdy skórne u osób otyłych. Są one wynikiem nadmiernej potliwości, otarcia ciała o ciało (np. wewnętrzne strona ud), otarcia bielizny, ubrania sportowego, pieluchomajtki, a nawet biżuterii.

Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych?

Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych?

Niestety zdarzają się też sytuacje, w których chory wymaga hospitalizacji lub pozostania dłużej w domu przebywając w łóżku. Ciało narażone jest wtedy na odparzenia spowodowane długotrwałym leżeniem w jednej pozycji. A to może prowadzić do powstawania odleżyn. Odparzenia u dorosłych leżących są problematyczne i mogą powstać w każdym miejscu.

Aby zapobiec odparzeniom u dorosłych należy szybko działać. Kiedy zauważymy pierwsze zaczerwienienia na skórze, należy zrobić dostęp do świeżego powietrza. Zmiana częsta pozycji leżenia będzie tu więc pomocna, tak aby miejsca nie stykały się z pościelą. Należy również pamiętać o przewiewnych ubraniach dla chorego, a także o właściwym oczyszczeniu odparzenia skóry, pachwiny, czy odparzenia pośladków. Na tak oczyszczoną skórę należy zastosować krem z oktenidyną, bisabololem i pantenolem, który nie tylko ukoi podrażnione miejsca, ale korzystnie wpływa na szybszą regenerację skóry.

Jak zapobiec odparzeniom?

Domowe sposoby na odparzenia oraz samo zapobieganie ich powstawania są bardzo proste. Jeżeli chcemy uniknąć odparzenia stóp pamiętajmy o przewiewnych bawełnianych skarpetkach, które wchłoną pot. Jeżeli zakładamy buty na gołe stopy, wystarczy odrobina talku.

Kiedy stosujemy pieluchomajtki wystarczy właściwa pielęgnacja z zastosowaniem kremu z oktenidyną, która zabezpiecza i pentanolem, który łagodzi i nawilża. Osoby otyłe również powinny zadbać o wygodną bieliznę, a narażone miejsca pielęgnować np. octeniseptem w kremie. To idelne rozwiązanie do

Sportowe aktywności również mogą przyczynić się do powstania odparzeń. Co wtedy na odparzenia? Odparzone stopy i inne części ciała, nie będą zagrożone, jeżeli zawczasu zareagujemy. Wystarczy zabezpieczyć miejsce potencjalne do pojawianie się otarć np. stosując talk lub maści zabezpieczające przed poceniem. Wrażliwe miejsca, jak uda możemy zabezpieczyć plastrami w miejscu, w którym się ocierają.

Zasady pielęgnacji przy odparzeniach

A co kiedy pojawią się już odparzenia? Tu też jest bardzo prosta zasada dbania o wrażliwe miejsca. Kiedy pacjentom dokucza nietrzymanie moczu, należy pamiętać o regularnej zmianie środków pielęgnacyjnych (wkładki, pieluchomajtki). Skóra taka powinna też być często przemywana i zabezpieczana kremami ochronnymi zawierającymi substancje łagodzące i wspierające regenerację.

Takim rozwiązaniem może być też octenisept krem.  Jego skład doskonale sprawdza się też w tych właśnie sytuacjach. Pielęgnacja takich pacjentów, nierzadko naszych bliskich, nie różni się zbytnio od pielęgnacji noworodków. Szczególnie skóra osób starszych jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, więc postępowanie w przypadku wystąpienia odparzenia wymaga stosowania bardzo łagodnych kremów, zawierających dobrane składniki pielęgnujące i regenerujące. Najlepiej jest stosować 1-3 razy dziennie.

 

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Admin

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń