Co na odparzenia u niemowląt i dorosłych?

dr n. med Małgorzata Pindycka-Piaszczyńska, specjalista dermatolog – wenerolog
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Jak rozpoznajemy odparzenie?

Odparzenia to określenie używane potocznie do opisu zmian zapalnych skóry na skutek działania czynników zewnętrznych takich jak: nadmierna wilgotność czy działanie wysokiej temperatury, czego skutkiem jest pocenie i tarcie przylegających powierzchni.

Niewłaściwa pielęgnacja chorego, niemowlaka w wyniku podrażnienia skóry w miejscu długotrwałego ocierania powierzchni skórnych lub nadmiernej wilgoci powoduje miejscowe przekrwienie i w dalszej fazie obrzęk a nawet sączenie. Zmianom skórnym w miejscu odparzenia towarzyszy pieczenie, ból, swędzenie. Typowe miejsca dla takich zmian to fałdy skórne (pachwiny, fałdy pachowe, podsutkowe u osób otyłych czy też obłożnie chorych), i pośladki u niemowlaka.

Jak leczyć odparzenia u niemowląt?

Maleństwa mają bardzo delikatną skórę i niezwykle łatwo dochodzi do podrażnień. Wiele mam zadaje sobie wówczas pytanie, jak należy właściwie potraktować odparzenie u niemowlaka?

Należy pamiętać o właściwej pielęgnacjiczęstej zmianie pieluszki i przemywaniu intymnych miejsc ciepłą wodą z dodatkiem bardzo delikatnych środków myjących lub specjalnych chusteczek. Warto także pozwolić maleństwu poleżeć przez kilka do kilkunastu minut bez pieluszki. Zapewniamy w ten sposób dostęp powietrza, który będzie wspomagał pielęgnację.

W przypadku pojawienia się odparzenia, należy po pierwsze bardzo delikatnie umyć odparzone miejsce, unikając silnego pocierania, które wywołuje ból, zapewnić kontakt z powietrzem przez kilka do kilkunastu minut i nałożyć na zmienione chorobowo miejsce odpowiedni krem, który będzie miał działanie łagodzące i kojące na uszkodzoną skórę  – np: octenicare. Trzeba pamiętać, że stosowane u niemowląt i dzieci kremy powinny zawierać odpowiednie substancje – takie, które mają korzystny wpływ na kondycję skóry noworodka. Krem octenicare zawiera pantenol, który wspomaga regenerację skóry i dba o jej elastyczność; bisabolol, który działa łagodząco na skórę w miejscu odparzenia; wazelinę, która zapobiega wysuszaniu i chroni miejsce odparzenia przed wpływem czynników zewnętrznych; oktenidynę, która wykazuje właściwości antybakteryjne, co pomaga hamować  rozwój bakterii mogących pogorszyć stan odparzenia i przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Octenicare nie zawiera substancji barwiących i zapachowych, a jedynie takie składniki, które w kombinacji stanowią skuteczną pomoc w przypadku odparzeń pieluszkowych i podrażnień skóry u małych pacjentów.

octenicare, ze względu na swój skład, doskonale sprawdza się też w sytuacjach, kiedy problemem jest odparzenie u osób dorosłych – w tym u pacjentów korzystających z pieluchomajtek. Pielęgnacja takich pacjentów, nierzadko naszych bliskich, nie różni się zbytnio od pielęgnacji noworodków. Szczególnie skóra osób starszych jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, więc postępowanie w przypadku wystąpienia odparzenia wymaga stosowania bardzo łagodnych kremów, zawierających dobrane składniki pielęgnujące i regenerujące – takich jak np: OCTENICARE.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

dr n. med Małgorzata Pindycka-Piaszczyńska, specjalista dermatolog – wenerolog

W 1984 r. ukończyła Wydział Lekarski w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Pracę zawodową rozpoczęła w 1985 r. w Klinice Dermatologii w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach kierowanej przez doc. dr hab. n. med. A. Pietrzykowską-Chorążak. Specjalizację I stopnia z zakresu dermatologii i wenerologii uzyskała w 1989r.  a II stopnia w 1997 r.  W 1995 roku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy „Wpływ leczenia immunosupresyjnego na występowanie zakażeń grzybiczych – Candida albicans w jamie ustnej u chorych po transplantacji serca”, pod kierunkiem Prof. dr hab. n. med. Mariana Zembali. Aktualnie wykładowca w Klinice Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od końca lat 80-tych konsultant z zakresu dermatologii w Śląskim Centrum Chorób Serca. Pełni także funkcję konsultanta z zakresu dermatologii dziecięcej i dermatologii dorosłych we wszystkich Klinikach Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof. S. Szyszko SUM w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. W swoim dorobku naukowym posiada liczne prace prezentowane na zjazdach i konferencjach krajowych oraz zagranicznych. Prywatnie przyjmuje w Centum Medycznym PIOMED w Zabrzu.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń