Błona śluzowe – zranienie. Uważaj na infekcje

Zdarzyło ci się kiedyś boleśnie zranić w trakcie jedzenia, na przykład w policzek lub wargę? Ból to nie jedyny problem.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Zranienie błony śluzowej? Uważaj na infekcje
Podziel się wiedzą – udostępnij

W jamie ustnej naukowcy naliczyli kilkaset gatunków bakterii, a ich łączna liczba może sięgać nawet 50 miliardów. Wśród nich są te najbardziej znane, odpowiedzialne za próchnicę – rozkładają one cukry, pochodzące z resztek jedzenia i produkują kwasy organiczne, które niszczą szkliwo i cały ząb. Są też takie, które powodują nieprzyjemny zapach z ust – produktem ich przemiany materii są bowiem lotne związki siarki.

Zranienie błony śluzowej. Co trzeba wiedzieć

Bakterie stają się szczególnie groźne, gdy pojawią się rany w jamie ustnej. Może wówczas dojść do zakażenia. Aby powstrzymać infekcję, płucz jamę ustną preparatami odkażającymi, które zawierają substancje czynne: chlorheksydynę lub oktenidynę o potwierdzonej skuteczności antybakteryjnej i przeciwgrzybicznej. Polecane preparaty to: eludril (zawiera chlorheksydynę).

Ważne. Przy dłuższym stosowaniu preparaty zawierające chlorheksydynę trwale przebarwią szkliwo zęba.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń