Zadrapanie na skórze podczas biegania. Co robić?

Nawet niewielkie zadrapanie podczas biegania może być groźne, jeśli wda się w nie infekcja. Zobacz, jak możesz jej uniknąć.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
Zadrapanie podczas biegania
Podziel się wiedzą – udostępnij

Zadrapałeś się podczas biegania, jazdy na rowerze lub innej aktywności na powietrzu? Nie lekceważ tego, bowiem nawet lekkie zadrapanie może doprowadzić do zakażenia. Okolica rany wówczas ropieje lub zadrapanie puchnie. Zadrapanie na skórze będzie zaczerwienione i bolesne przy dotyku.

Podczas intensywnego treningu wcale nietrudno o zadrapanie na nogach czy niewielką ranę. Nie jest to nic strasznego, o ile zastosuje się trzy proste zasady higieny w przypadku zadrapania skóry, które pozwolą uniknąć zakażenia.

Zadbaj o draśnięcie-zadrapanie w trzech krokach:

  • Od razu po przyjściu do domu oczyść zadrapanie i otaczającą je skórę. Użyj do tego wody lub roztworu soli fizjologicznej albo zastosuj lawaseptyk, czyli specjalny preparat do przemywania i oczyszczenia rany. Może to być np. octenilin płyn, który pomaga mechanicznie usunąć zanieczyszczenia fizyczne (dobre ciała obce) oraz biologiczne (bakterie i grzyby). Lawaseptyk zabezpieczy też przed powstaniem biofilmu, czyli warstwy różnorodnych bakterii, które utrudniają gojenie się rany i sprzyjają powstawaniu zakażeń bakteryjnych.
  • Zdezynfekuj ranę. Użyj do tego sprawdzonego i szybko działającego środka. Wybierz taki, który działa antybakteryjnie i nie zawiera alkoholu, więc bezboleśnie przyspieszy gojenie ran. Może to być np. octenisept w spray’u, który kupisz w aptece bez recepty. Użyj go i pozostaw ranę nieosłoniętą przez co najmniej 1 minutę. Następnie osusz skórę wokół rany.
  • Na koniec załóż opatrunek ochronny, który zabezpieczy ranę przed zanieczyszczeniem.

WAŻNE – Zadrapanie a tężec! Jeśli rana została zanieczyszczona glebą, upewnij się, czy masz aktualne szczepienie przeciwko tężcowi. Jeśli szczepienie zostało wykonane ponad 10 lat temu, już Cię nie chroni. Skontaktuj się z lekarzem, który zleci szczepienie przeciwko tej chorobie.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń