Zacięcie przy goleniu? Nic strasznego, ale…

Skaleczenie przy goleniu zazwyczaj goi się szybko i bez problemów. Chyba że nie wda się infekcja.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz
A A A
Skaleczenie przy goleniu?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Zacięcie przy goleniu zazwyczaj znika po kilku dniach. Takie skaleczenie goi się szybko dzięki niezwykłej zdolności naszego organizmu zwanej rychłozrostem.

Proces ten polega na tym, że brzegi rany same się sklejają, a następnie zrastają. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, nawet drobne skaleczenie będzie się długo goić.

Dlatego nie zapomnij o dezynfekcji. Pamiętaj, że groźne bakterie, np. gronkowce, Escherichia coli, Enterococcus czy Streptococcus, znajdują się cały czas na naszej skórze.

Skaleczenie przy goleniu. Co robić?

  • Skaleczenie podczas golenia zazwyczaj krwawi i już sama krew oczyszcza ranę. Prawdopodobieństwo zakażenia jest zatem niewielkie. Aby mieć jednak całkowitą pewność, że rana jest dobrze oczyszczona, zastosuj octenisept w spray’u, który działa antybakteryjnie oraz szybko i bezboleśnie przyspieszy gojenie.
  • Potem zbliż ku sobie oba brzegi rany
  • Załóż plaster z opatrunkiem. Tak zaopatrzona rana szybciej się goi, a blizna, jaka potem powstanie, będzie praktycznie niewidoczna.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Chirurg zajmujący się od wielu lat problemami trudno gojących się ran. Posiada duże doświadczenie w stosowaniu terapii podciśnieniowej w leczeniu powikłanych ran, profilaktyce zaburzeń gojenia, w szeregu nowatorskich zastosowań (endovac, przetoki jelitowe). Organizator szkoleń i konferencji dotyczących terapii podciśnieniowej i szeroko pojętych problemów gojenia ran. Twórca i redaktor naczelny czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal”. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących ran i związanych z nimi problemów klinicznych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń