Skaleczenie nożem? Może to nic groźnego, ale…

Skaleczenia nożem lub inne niewielkie rany goją się zwykle szybko i bez komplikacji. Pod warunkiem, że nie wda się zakażenie.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Skaleczenie nożem. Jak o nie zadbać?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Słyszeliście kiedyś o rychłozroście? Zapewne nie, ale ma to każdy z nas… To zdolność naszego ciała do samoleczenia w przypadku niewielkich ran, jeśli nie doszło do ubytku tkanek (np. niewielkie rany cięte, spowodowane ostrymi krawędziami, nożem itp.). Gojenie się ran przez rychłozrost to proces, gdy brzegi rany same się sklejają, a następnie zrastają. Rana goi się w ciągu tygodnia i maksymalnie po 6-8 tygodniach nie powinno być po niej śladu.

Co jeśli dojdzie do zakażenia? Jeśli rana cięta zostanie zakażona, proces gojenia wydłuża się. Dlatego nawet jeśli skaleczyłeś się czystym nożem, pamiętaj o dezynfekcji.

Nóż był czysty, ale nie sterylny. Mogły więc na nim znajdować się bakterie. Groźne bakterie, np. gronkowce, Escherichia coli, Enterococcus czy Streptococcus, znajdują się też cały czas na naszej skórze. Dlatego warto przedsięwziąć odpowiednie kroki.

Jak postępować w przypadku skaleczenia nożem? Skaleczenie – pierwsza pomoc.

  • Rana cięta nożem zazwyczaj krwawi i już sama krew ranę oczyszcza. Prawdopodobieństwo zakażenia jest zatem niewielkie. By mieć jednak całkowitą pewność, że rana jest dobrze oczyszczona, zastosuj na ranę octenisept w spray’u, który działa antybakteryjnie oraz szybko i bezboleśnie przyspieszy gojenie ran cietych.
  • Potem zbliż ku sobie oba brzegi rany
  • Załóż plaster z opatrunkiem. Tak opatrzona rana szybciej się goi, a blizna, jaka potem powstanie, będzie praktycznie niewidoczna.

Jeśli krwawienie nie ustaje i opatrunek szybko przesiąka krwią, uciśnij ranę gazą i skontaktuj się z lekarzem.

Opatrując krwawiące rany, jeśli możesz, załóż rękawiczki ochronne (lateksowe). Zabezpieczysz się w ten sposób przed zakażeniem. Gdy zakończysz opatrywanie ran ciętych, zdezynfekuj ręce preparatem z zawartością alkoholu. Produkty do dezynfekcji z zawartością alkoholu znajdziesz w aptekach i drogeriach.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń