Rany po tatuażu, piercingu i zabiegach medycyny estetycznej

Tatuaż, piercing, zabiegi medycyny estetycznej. Wykonane z nawet największą dbałością o czystość, mogą skutkować raną, która będzie trudno się goić.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Rany po tatuażu, piercingu i zabiegach medycyny estetycznej
Podziel się wiedzą – udostępnij

Podczas wykonywania tatuażu lub przekłuwania ciała dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Tak powstała rana jest świetną pożywką dla bakterii, co może doprowadzić do rozwoju infekcji. Szczególnie jeśli nie przestrzegasz prostych zasad higieny.

Gojenie rany po tatuażu i piercingu

  1. Dbanie o tatuaż po zrobieniu zdezynfekuj ranę lekiem antyseptycznym (np. octenisept spray), który nie będzie wchodził w reakcję z wykonanym tatuażem. Takie postępowanie zabezpieczy twój tatuaż przed zakażeniem.
  2. Miejsce poddane zabiegowi chroń opatrunkiem – bandażem, jałową gazą lub adhezyjną błoną półprzepuszczalną – tylko dwie, trzy godziny po zabiegu. Potem opatrunek zdejmij. Na powietrzu szybciej się zagoi.
  3. Po każdym myciu dezynfekuj tatuaż lub miejsce przekłucia lekiem antyseptycznym. Tak postępuj, dopóki rana się nie zagoi.
  4. Bierz prysznic, a unikaj kąpieli. Trzymanie rany w wodzie, utrudni jej gojenie.
  5. Zadbaj o natłuszczenie skóry, na której jest tatuaż. Do takiej pielęgnacji użyj kremów, które wpływają na regenerację skóry po zabiegu i zawierają alantoinę, np. preparaty z serii alantan, bepanthen lub octenicare.

Zastrzyki z botoksu, kwasu hialuronowego lub inne zabiegi upiększające, zamiast poprawić wygląd, mogą oszpecić. Szczególnie groźne są zakażenia po zbiegu – jak dbać o higienę?

Zabiegi medycyny estetycznej – jak dbać o ranę?

Nie lekceważ zasad higieny. Podczas zabiegów medycyny estetycznej powstaje drobna rana – ślad po wkłuciach lub niewielkie nacięcie skóry. Jest to świetna pożywka dla bakterii i doskonałe miejsce do rozwoju infekcji. Dlatego obszar poddany zabiegowi chroń przed zakażeniem i dbaj o jego czystość. Oto kilka rad:

  • Stosuj się do zaleceń lekarza, który zabieg przeprowadził;
  • Przemywaj miejsce poddane zabiegom gazikiem nasączonym bezbarwnym lekiem antyseptycznym o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Ważne, by nie zawierał on alkoholu, który wysusza naskórek. Rekomendowanym lekiem jest octenisept spray, który działa szybko, jest bezbarwny i nie zawiera alkoholu.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń