Rany od pracy w ogrodzie? Nie lekceważ ich! 

Podczas pielęgnowania grządek czy ścinania gałęzi łatwo o skaleczenie lub zadrapanie. A to może być dopiero początek kłopotów. Jak ich uniknąć?

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Rany od pracy w ogrodzie. Co robić?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Nawozisz, podlewasz, wyrywasz chwasty. Możesz nawet nie zauważyć, kiedy przechodząc obok kolczastych krzewów, zadrapiesz skórę na ręce czy nodze. Potem wystarczy, że to drobne skaleczenie zachlapiesz wodą z konewki lub zabrudzisz ziemią i może dojść do zakażenia. Dlatego po zakończeniu prac w ogrodzie sprawdź, czy się nie skaleczyłeś. Jeśli zauważysz choćby drobne zadrapanie na skórze, przestrzegaj trzech prostych zasad higieny.

Przy pracy w ogrodzie łatwo się pobrudzić. Nietrudno też o skaleczenie i… zakażenie. Co wtedy?

Rany od pracy w ogrodzie. Zadrapania skóry i skaleczenia – pierwsza pomoc

  • Oczyść zadrapanie i skórę wokół niego. Użyj do tego wody lub roztworu soli fizjologicznej.
  • Zdezynfekuj ranę. Użyj do tego sprawdzonego i szybko działającego środka. Wybierz taki, który działa antybakteryjnie i nie zawiera alkoholu, więc bezboleśnie przyspieszy gojenie ran. Może to być np. octenisept w spray’u, który kupisz w aptece bez recepty. Użyj go i pozostaw ranę nieosłoniętą przez 1 minutę. Przez ten czas lek wniknie w ranę.
  • Na koniec załóż opatrunek ochronny, który zabezpieczy ranę przed zanieczyszczeniem.

WAŻNE! Jeśli rana została zanieczyszczona glebą, upewnij się, czy masz aktualne szczepienie przeciwko tężcowi. Jeśli szczepienie zostało wykonane ponad 10 lat temu, nie jesteś już chroniony. Skontaktuj się z lekarzem, który zleci szczepienie przeciwko tej chorobie. Pamiętaj, że brudna rana może doprowadzić do zakażenia.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń