Nawozisz, podlewasz, wyrywasz chwasty. Możesz nawet nie zauważyć, kiedy przechodząc obok kolczastych krzewów, zadrapiesz skórę na ręce czy nodze. Potem wystarczy, że to drobne skaleczenie zachlapiesz wodą z konewki lub zabrudzisz ziemią i może dojść do zakażenia. Dlatego po zakończeniu prac w ogrodzie sprawdź, czy się nie skaleczyłeś. Jeśli zauważysz choćby drobne zadrapanie na skórze, przestrzegaj trzech prostych zasad higieny.
Przy pracy w ogrodzie łatwo się pobrudzić. Nietrudno też o skaleczenie i… zakażenie. Co wtedy?
Rany od pracy w ogrodzie. Zadrapania skóry i skaleczenia – pierwsza pomoc
- Oczyść zadrapanie i skórę wokół niego. Użyj do tego wody lub roztworu soli fizjologicznej.
- Zdezynfekuj ranę. Użyj do tego sprawdzonego i szybko działającego środka. Wybierz taki, który działa antybakteryjnie i nie zawiera alkoholu, więc bezboleśnie przyspieszy gojenie ran. Może to być np. octenisept w spray’u, który kupisz w aptece bez recepty. Użyj go i pozostaw ranę nieosłoniętą przez 1 minutę. Przez ten czas lek wniknie w ranę.
- Na koniec załóż opatrunek ochronny, który zabezpieczy ranę przed zanieczyszczeniem.
WAŻNE! Jeśli rana została zanieczyszczona glebą, upewnij się, czy masz aktualne szczepienie przeciwko tężcowi. Jeśli szczepienie zostało wykonane ponad 10 lat temu, nie jesteś już chroniony. Skontaktuj się z lekarzem, który zleci szczepienie przeciwko tej chorobie. Pamiętaj, że brudna rana może doprowadzić do zakażenia.