Jak pozbyć się odcisków?

Bolące odciski na stopach są małymi obszarami grubej, zrogowaciałej skóry. Przy bezpośrednim kontakcie, dotykaniu, chodzeniu, czy obcieraniu powoduje ból.  Odciski na palcach u nóg rozwijają się zazwyczaj podczas nadmiernego tarcia lub długotrwałego nacisku na skórę. W praktyce najczęstszym powodem powstawania są źle dopasowane buty lub długie, piesze wycieczki. Odciski od butów mogą powstać nawet w przypadku noszenia lekkiego, letniego obuwia. Tak naprawdę ciężko ich uniknąć. Warto natomiast wiedzieć, jak się pozbyć odcisków.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Jak pozbyć się odcisków?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Jak pozbyć się odcisków – rodzaje

Kalus to obszar pogrubionej, stwardniałej skóry, która zwykle nie powoduje dolegliwości bólowych. Kalus najczęściej występuje, gdy skóra jest narażona na nadmierne tarcie lub nacisk. Może on pokryć duży obszar skóry i zwykle pojawia się na podeszwie stopy.

Odciski stóp różnią się od kalusów. Zwykle są mniejsze i mają okrągły kształt. Najczęściej mają kolor żółty/biały i są ukorzenione. Odciski wnikają w głębsze warstwy skóry, co powoduje poważniejsze uszkodzenia i może sprawić, że będą bardzo bolesne. W ciężkich przypadkach powodują owrzodzenia.

Jak pozbyć się odcisków – jak leczyć i zapobiegać?

Jeżeli odciski, mimo usuwania, ciągle nawracają, warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Może być konieczne wykonanie zdjęć RTG. Dzięki nim okaże się czy nie pojawiają się z uwagi na problemy z kością. W przypadku poważniejszych odcisków/owrzodzeń – lekarz może zalecić diagnostyczną biopsję.

Na szczęście zwykle odciski nie są poważnym schorzeniem. W większości przypadków można się ich szybko i skutecznie pozbyć domowymi sposobami.

Jak pozbyć się odcisków – domowe sposoby

Leczenie odcisków ma na celu złagodzenie objawów i usunięcie podstawowej przyczyny powstawania odcisków stóp, aby zapobiec ich ponownemu nawrotowi. Typowe leczenie może obejmować regularne ścieranie zmienionego miejsca pumeksem o średniej gramaturze. Dobrze jest odpowiednio wcześniej namoczyć skórę stóp. W walce z odciskami skuteczne mogą się okazać specjalne kremy przeznaczone do głębokiego nawilżenia obszarów z suchą, zrogowaciałą skórą. Powinny mieć w składzie mocznik i lanolinę.

Po zabiegach kosmetycznych w celu usunięcia odcisku, szczególnie kiedy mamy uszkodzony naskórek, należy odkażać zmienione miejsca lekami odkażającymi np. octenispet. W sytuacji zaczerwienia skóry, bolesności i uszkodzenia naskórka można również użyć octenisept krem. Będzie on regenerował naskórek i chronił przed zakażeniem. Miejscowo można zastosować również specjalne plastry do leczenia odcisków stóp. Zazwyczaj zawierają one skoncentrowany kwas salicylowy, który wysusza, rozkłada twardy naskórek i zmiękcza tkanki.

Podczas stosowania plastrów na odciski, skóra  na odcisku staje się biała. To sygnał, że można zerwać lub odciąć martwą tkankę. Warto jednak pamiętać o zachowaniu najwyższej higieny przy tego typu domowych zabiegach. Wszystkie narzędzia i obszar odcisku musi być dokładnie zdezynfekowany, wspomnianymi wyżej lekiem odkażającym.

Co na odciski na stopach poradzi lekarz? Czy może warto udać się do podologa ?

W przypadku bardzo rozległych zmian, konieczna może być wizyta u podologa. Zabieg usunięcia odcisku odbywa się zwykle w sposób całkowicie bezbolesny. Mechaniczne usunięcie odcisku zazwyczaj przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę. W innych wypadkach, podolog może przepisać specjalistyczny preparat na odciski z kwasem salicylowym. Czasami skóra wokół odcisków na stopach może zostać zajęta infekcją. Pierwszymi objawami zapalenia skóry w tym miejscu może być ból, obrzęk i zaczerwienienie. W takim przypadku, oprócz usunięcia odcisku, podolog wdroży właściwe postępowanie antyseptyczne .

Sposoby na otarcia i odciski

Pierwszą istotna kwestią, która może w znacznym stopniu zapobiec powstaniu odcisków są dobrze dobrane, wygodne buty. Idealnie powinny mieć zaokrąglone, szerokie czubki, posiadać miękki wierzch, i być o jeden centymetr dłuższe od najdłuższego palca. Oczywiście wysokie obcasy są w tym przypadku niewskazane. Kliny piankowe i zabezpieczenia ochronne na palce również mogą pomóc w zapobieganiu powstawaniu odcisków między palcami. Miękkie wkładki do butów zmniejszają nacisk na dno stopy.
W ramach codziennej rutyny należy utrzymywać stopy w czystości – myć je, a po myciu dokładnie osuszać. Dobrze jest również nawilżać skórę kremem z mocznikiem lub lanoliną. Regularne usuwanie martwego naskórka pumeksem także działa prewencyjnie – zapobiega grzybicy, odciskom i innym chorobom skóry stóp.

Tak naprawdę mało kto, przynajmniej raz w życiu, nie doświadczył na własnej skórze nieprzyjemnego odcisku. Właściwa pielęgnacja, dezynfekcja i ogólnodostępne środki farmakologiczne, w większości przypadków pozwalają na całkowite usunięcie odcisków.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń