Co na oparzenia? ABC pierwszej pomocy

Rana po oparzeniu bardzo boli i łatwo ulega zakażeniu. Jej leczenie zależy od rozległości uszkodzeń.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Jak leczyć oparzenia? ABC pierwszej pomocy
Podziel się wiedzą – udostępnij

Oparzenia to uszkodzenia skóry lub błon śluzowych powstające pod wpływem wysokiej temperatury, substancji chemicznych, prądu elektrycznego, promieniowania ultrafioletowego lub rentgenowskiego. W codziennym życiu najczęstsze są oparzenia termiczne wywołane przez wrzątek, ogień, grill , parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię, np. żelazko.

W zależności od rozległości uszkodzenia wyróżnia się cztery stopnie oparzenia:

 • oparzenie I stopnia – zaczerwienienie skóry, obrzęk, pieczenie,
 • oparzenie II stopnia (A powierzchowne, B głębokie) – ból, pęcherze,
 • oparzenie III stopnia – martwica uszkodzonej tkanki,
 • oparzenie IV stopnia – zwęglenie tkanek

 

Rany oparzeniowe łatwo ulegają infekcji. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe oczyszczenie i odkażenie.

Idealnie nadają się do tego preparaty z oktenidyną (np. octenisept + octenilin żel) która jest bakteriobójcza, grzybobójcza i wirusobójcza i która zaczyna działać już w minutę po aplikacji (i utrzymuje się przez kolejne 24 godziny). Oktenidyna jest dobrze tolerowana i może być stosowana przez wszystkie grupy pacjentów.

Rana oparzeniowa – leczenie

 1. Chłodź oparzenie przez 10-15 min pod bieżącą zimną wodą. Eksperci nie zalecają okładów z lodem, ponieważ powodują one skurcz naczyń krwionośnych.
 2. Jeśli ubranie przylgnęło do oparzonej skóry, nigdy go nie odrywaj, lecz rozetnij nożyczkami.
 3. Nie przekłuwaj powstających pęcherzy ani nie dotykaj rany, bo możesz ją zakazić.
 4. Przemyj ranę lekiem o działaniu antyseptycznym, użyj do tego np. octenisept lub octenilin na oparzenia.
 5. Nałóż bezpośrednio na ranę opatrunek antybakteryjny w żelu z oktenidyną, np. żel octenilin na oparzenia. W zależności od rany należy nałożyć 3-5 mm warstwy żelu.
 6. Na opatrunek antybakteryjny z żelem (żel octenilin na oparzenia) nałóż opatrunek (Urgotul, Grassollind, Jelonet). Jeśli rana ma duży wysięk, zastosuj opatrunek Aquacel Ag, Urgoclean Ag , a następnie bandaż lub Codofix 5.
 7. Opatrunki zmieniaj co 1-2 dni w zależności od przesączenia. Jeśli opatrunek przykleił się do rany, nie odrywaj go na siłę. Zwilż go lawaseptykiem do przemywania, takim jak octenilin na oparzenia lub 0,9% roztworem soli fizjologicznej i odczekaj 10 minut. Czynność tę powtarzaj tak długo, aż opatrunek zejdzie bezboleśnie.

Jeśli po kilku dniach nie widzisz poprawy, zgłoś się do lekarza. Z lekarzem skontaktuj się także wówczas, gdy po kilku dniach od oparzenia pojawi się gorączka, miejsce oparzenia boli, a w ranie pojawiła się ropna wydzielina.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń