Jak przebiega gojenie się rany i co przyspiesza gojenie się ran?

Proces gojenie się rany trwa zazwyczaj do 10 dni. Przez ten czas organizm intensywnie pracuje, aby zlikwidować uszkodzenie. Jak to robi? Poznaj etapy gojenia się ran!

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Wszystko jedno, czy masz do czynienia z zadrapaniem od kocich pazurków, skaleczeniem od rozbitego szkła czy otarciem kolana w trakcie treningu, Twoja rana zaczyna goić się… od razu po zranieniu. Najpierw oczyszcza się – wymywane zostają pozostałości komórek, drobnoustrojów i szkodliwych produktów przemiany materii.

  • Oczyszczanie się rany

Jest to możliwe dzięki uaktywnieniu się układu immunologicznego Twojego organizmu. Do rany z całego ciała migrują wtedy komórki odpornościowe, leukocyty i makrofagi, które niszczą drobnoustroje. Uruchomione zostają także mechanizmy prowadzące do powstania skrzepu krwi. To taki rodzaj naturalnego, biologicznego opatrunku, który zabezpiecza ranę przed jej odwodnieniem i wtargnięciem do Twego ciała obcych drobnoustrojów.

  • Ziarninowanie rany – co to jest?

Następnie zaczyna się tworzyć tkanka łączna zwana ziarniną (dlatego etap ten nazywa się ziarninowaniem). Po około czterech dniach od zranienia, jeśli nic złego się nie dzieje i proces gojenia rany przebiega prawidłowo, nowo powstała tkanka jest już bogata w komórki i naczynia krwionośne. Naczynia krwionośne zaopatrują ranę w niezbędne substancje odżywcze i usuwają z niej szkodliwe związki.

Intensywnie pracują wówczas także fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, które wytwarzają kolagen, główny składnik skóry. Na tym etapie rana jest jasnoczerwona, szklista, a czasami przejrzysta i mokra. Tkanka łączna cały czas się tworzy i stopniowo wypełnia ranę, co wspomaga gojenie się ran.

  • Gojenie i regeneracja rany

Między szóstym a dziesiątym dniem od zranienia rozpoczyna się ostatnia faza gojenia – etap regeneracji. Powstają wtedy włókna kolagenowe, rana zabliźnia się, zasklepia, tworzy się naskórek. W miejscu, gdzie była rana, skóra jest delikatna, bladoróżowa. Ale z czasem nie będzie różnić się od skóry, która nie została uszkodzona.

Po niewielkich ranach nie zostaje ślad. Jeśli organizm nie poradził sobie jednak z odbudowaniem idealnie wszystkich warstw skóry o takiej samej grubości – w tym miejscu pozostanie blizna.

Rana dobrze oczyszczona, w którą nie wda się zakażenie, zagoi się szybko i bez komplikacji. Dowiedz się, jak o to zadbać.

Jak przyspieszyć gojenie się rany? Jaki lek na szybkie gojenie ran?

  • Przemyj. Możesz do tego użyć bieżącej wody lub zastosować lawaseptyk, np. octenilin na rany w płynie, który oczyszcza ranę nie tylko z zabrudzeń, ale także usuwa z niej bakterie, wirusy i grzyby.
  • Zdezynfekuj. Specjaliści zalecają środki zawierające oktenidynę, która zapewnia szybkie gojenie się rany, są hipoalergiczne, nie wnikają w głąb organizmu, lecz pozostają na powierzchni rany nawilżają ją, a jednocześnie aktywnie zwalczają drobnoustroje. Pamiętaj! Rana przesuszona dłużej się goi.
  • Załóż opatrunek specjalistyczny, aby ochronić ranę przed ponownym zanieczyszczeniem
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń