Infekcje intymne. Jest na to sposób

Pieczenie, ból i swędzenie miejsc intymnych mogą być oznaką poważnych kłopotów. Ekspert wyjaśnia, jak załagodzić objawy i uniknąć zakażenia.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Infekcje intymne mogą przydarzyć się kobietom w każdym wieku i sytuacji, odnotowujemy bowiem również infekcje miejsc intymnych w ciąży i połogu. To częsty problem, bo pod wpływem nadmiaru wilgoci, otarć lub zranienia dochodzi do maceracji naskórka w okolicy pochwy, a wtedy łatwo o zakażenie. Najczęstszą przyczyną infekcji intymnych są bakterie i grzyby. Powodują one tak dokuczliwe objawy jak upławy, swędzenie, pieczenie i ból.

Ważne jest, aby jak najszybciej powstrzymać rozwój groźnych mikroorganizmów, bo przedłużające się zapalenie pochwy może objąć macicę, jajowody i jajnik.

Zaburzenia pracy tych narządów mogą powodować groźne powikłania:

  •  zapalenie przydatków,
  • poronienie lub przedwczesny poród,
  • zapalenia szyjki macicy,
  • niepłodność.

Infekcja intymna. Jak jej przeciwdziałać?

Aby uniknąć tych kłopotów, warto stosować kilka prostych zasad:

  1. Dbaj na co dzień o higienę miejsc intymnych. Do mycia używaj specjalnych preparatów do higieny intymnej. Eksperci polecają te, które zawierają kwas mlekowy. Takie preparaty nie tylko myją, ale też chronią miejsca intymne i wspomagają odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej.
  2. Noś przewiewną i luźną bieliznę.
  3. Możesz wzmocnić naturalną odporność środowiska pochwy, stosując bakterie kwasu mlekowego w dopochwowych globulkach.

Infekcje miejsc intymnych – leczenie

Jeśli masz skłonność do infekcji intymnych lub poczujesz pierwsze niepokojące objawy – ból, pieczenie, swędzenie – działaj, aby jak najszybciej powstrzymać zakażenie. Możesz wykorzystać octenisept na infekcje intymne, zawierający oktenidynę i fenoksyetanol. Lek octenisept na infekcje intymne ma szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybicznego, a także jest skuteczny w zwalczaniu wirusa Herpes vaginalis.

Ponadto łagodzi dolegliwości bólowe. Octenisept na infekcje intymne jest dostępny w aptece bez recepty. Wraz z nim możesz kupić specjalny aplikator waginalny, zakładany na opakowanie. Dzięki temu lek łatwo dostanie się w miejsce intymne.

WAŻNE! Terapia będzie skuteczna, jeśli zaaplikujesz lek sobie oraz podasz go partnerowi. Mężczyźni często przechodzą infekcje intymne bezobjawowo, ale stanowią źródło zakażenia dla swoich partnerek.

Jak stosować lek octenisept na infekcje intymne do zwalczania infekcji intymnych?

Kobiety:

  • Pierwszego dnia kuracji wykonaj 10 rozpyleń rano i 10 rozpyleń wieczorem.
  • Przez kolejne sześć dni wykonuj 10 rozpyleń wieczorem.

Mężczyźni:

  • Przez kolejne 7 dni kuracji aplikuj lek rano i wieczorem.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń