Rany ostre powstają nagle, mogą być sporych rozmiarów (rozcięcie, ugryzienie przez zwierzę, rozerwanie skóry spowodowane złamaniem). Jeśli są właściwie traktowane, zaś nasz organizm jest zdrowy – goją się szybko i bez komplikacji (poznaj etapy gojenia się ran). Zazwyczaj trwa to do tygodnia do trzech. Rany takie nie stanowią zagrożenia, ani nie wymagają konsultacji z lekarzem. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja ran przewlekłych jest niezbędna. Niezbędna jest jednak właściwa pielęgnacja rany.
Jeśli jednak po czterech tygodniach rana ostra się nie zasklepia, może to oznaczać problemy, bo przechodzi ona w stan przewlekły.
Trudno ustalić jednoznacznie, po jakim czasie można mówić o ranie przewlekłej. Większość specjalistów za kryterium przyjmuje sześć tygodni.
Skąd się biorą rany przewlekłe?
Rana przewlekła może powstać wówczas, gdy nie jest właściwie pielęgnowana rana ostra i dojdzie w niej do infekcji.
Rana przewlekła może się tworzyć stopniowo także w wyniku różnych chorób i dolegliwości, np. zaburzeń pracy układu krążenia, zmian neurologicznych, cukrzycy lub trwałego nacisku spowodowanego unieruchomieniem chorego (odgniecenia, odleżyny). W wyniku tych procesów skóra jest słabo odżywiana i w tym miejscu powstają rany.
Jeśli rana długo się nie goi, skontaktuj się z lekarzem. Dowiesz się od niego, jak leczyć przewlekłe rany. Lekarz pomoże ci też znaleźć przyczynę, która doprowadziła do powstania rany przewlekłej.