Rana przewlekła a rana ostra. Czym się różnią?

Brak odpowiedniej pielęgnacji może sprawić, że rany ostre zmienią się w rany przewlekłe. A to już będzie poważny problem. Czy i jak można się uchronić?

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Rany ostre powstają nagle, mogą być sporych rozmiarów (rozcięcie, ugryzienie przez zwierzę, rozerwanie skóry spowodowane złamaniem). Jeśli są właściwie traktowane, zaś nasz organizm jest zdrowy – goją się szybko i bez komplikacji (poznaj etapy gojenia się ran). Zazwyczaj trwa to do tygodnia do trzech. Rany takie nie stanowią zagrożenia, ani nie wymagają konsultacji z lekarzem. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja ran przewlekłych jest niezbędna. Niezbędna jest jednak właściwa pielęgnacja rany.

Jeśli jednak po czterech tygodniach rana ostra się nie zasklepia, może to oznaczać problemy, bo przechodzi ona w stan przewlekły.

Trudno ustalić jednoznacznie, po jakim czasie można mówić o ranie przewlekłej. Większość specjalistów za kryterium przyjmuje sześć tygodni.

Skąd się biorą rany przewlekłe?

Rana przewlekła może powstać wówczas, gdy nie jest właściwie pielęgnowana rana ostra i dojdzie w niej do infekcji.

Rana przewlekła może się tworzyć stopniowo także w wyniku różnych chorób i dolegliwości, np. zaburzeń pracy układu krążenia, zmian neurologicznych, cukrzycy lub trwałego nacisku spowodowanego unieruchomieniem chorego (odgniecenia, odleżyny). W wyniku tych procesów skóra jest słabo odżywiana i w tym miejscu powstają rany.

Jeśli rana długo się nie goi, skontaktuj się z lekarzem. Dowiesz się od niego, jak leczyć przewlekłe rany. Lekarz pomoże ci też znaleźć przyczynę, która doprowadziła do powstania rany przewlekłej.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Chirurg zajmujący się od wielu lat problemami trudno gojących się ran. Posiada duże doświadczenie w stosowaniu terapii podciśnieniowej w leczeniu powikłanych ran, profilaktyce zaburzeń gojenia, w szeregu nowatorskich zastosowań (endovac, przetoki jelitowe). Organizator szkoleń i konferencji dotyczących terapii podciśnieniowej i szeroko pojętych problemów gojenia ran. Twórca i redaktor naczelny czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal”. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących ran i związanych z nimi problemów klinicznych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń