Dlaczego nie wolno stosować wody utlenionej do odkażania ran?

Woda utleniona jest pierwszą substancją, o której myślimy w kontekście odkażenia ran, zaraz po tym, jak nam lub komuś bliskiemu coś się stanie. Wiele osób błędnie uważa, że jest to idealny preparat, który powinniśmy używać, aby odkazić ranę i pomóc w jej szybszej regeneracji. Niestety działanie wody utlenionej na świeże rany może jedynie pogorszyć sytuację, a nie pomóc w jej rozwiązaniu. Poznajmy zatem właściwości wody utlenionej, dowiedzmy się, dlaczego powstaje piana po jej użyciu oraz jakie alternatywne rozwiązania lepiej pomogą oczyścić zranione miejsce.

Redakcja
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Czym jest woda utleniona?

Chemiczna definicja wody utlenionej to 3-procentowy wodny roztwór nadtlenku wodoru. Główną substancją, która sprawia, że woda utleniona na rany jest stosowana z taką częstotliwością, jest nadtlenek wodoru, ponieważ posiada silne właściwości utleniające. W praktyce oznacza to, że wchodzi w reakcje z wieloma związkami chemicznymi będącymi budulcami ludzkiego organizmu. Powoduje degradację składników błon komórkowych oraz białek, dlatego powszechnie uważa się, że ma działanie antybakteryjne. Niestety posiada również toksyczny wpływ na struktury komórkowe. Warto jednak zaznaczyć to, że nasz organizm sam produkuje pewne ilości nadtlenku wodoru. Magazynuje się go w organellach komórkowych, ponieważ tylko tam występuje katalaza, która rozkłada go na tlen i wodę, które są dla organizmu nieszkodliwe.

 

Działanie wody utlenionej

Odkażanie ran wodą utlenioną kojarzy się przede wszystkim z pojawiającą się pianą. Powstaje ona na skutek wspomnianego już działania nadtlenku wodoru, ponieważ degraduje on lipidy budujące otoczki komórek, czyli błony komórkowe. Kiedy komórka zostaje uszkodzona, na zewnątrz uwalniany jest ich skład, czyli m.in. katalaza, która następnie reaguje z nadtlenkiem wodoru. Produktem reakcji jest tlen, i to właśnie ten gaz sprawia, że na powierzchni skóry widzimy pianę. Dodatkowym potwierdzeniem takiego działania związków chemicznych jest różnica pomiędzy użyciem wody utlenionej na nieskaleczoną część skóry – wtedy nie dochodzi do żadnej reakcji.

 

Czy przemywanie ran wodą utlenioną jest wskazane?

Z jednej strony, jeżeli weźmiemy pod uwagę antyseptyczne właściwości nadtlenku wodoru, to możemy stwierdzić, że substancja faktycznie zadziała przeciwbakteryjnie poprzez wydzielający się gaz. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że działanie nadtlenku wodoru jest nieselektywne. Jego silne działanie zabija nie tylko bakterie, drobnoustroje i wirusy, ale również zdrowe komórki ciała. Z tego powodu gojenie, oczyszczenie czy zasklepienie rany będzie się przedłużało.

 

Dlaczego nie można używać wody utlenionej?

Zastosowanie wody utlenionej jest sensowne jedynie przy bardzo rozległych i poważnych obrażeniach, ponieważ zanieczyszczenia są w takiej sytuacji znaczące, a ilość uszkodzonych komórek organizmu sprawia, że straty nie będą aż tak duże.  Jednym z najprostszych wytłumaczeń, dlaczego woda utleniona oraz inne substancje tego typu (jodyna, spirytus i gencjana) nie są najlepszym rozwiązaniem, jest to, że szczypią podczas stosowania. Odkazimy w ten sposób ranę, ale woda utleniona szkodzi procesowi gojenia. Warto ją więc mieć w domu jedynie na wypadek konieczności odkażenia sączących się, ropiejących i trudno gojących się ran. Trzeba jednak pamiętać, że od momentu otwarcia, woda utleniona jest ważna jedynie kilkanaście dni.

 

Jeżeli rana nie jest poważna i nie wymaga zaszycia, to sposobem na oczyszczenie może być przemycie jej pod bieżącą wodą z użyciem szarego mydła. Warto również opatrzyć każde obrażenie, ponieważ pomaga to zapobiegać przedostawaniu się do niego drobnoustrojów i bakterii. Jeżeli rana jest rozległa, powinniśmy się udać na pogotowie.

 

Co zamiast wody utlenionej?

Alternatywą dla wody utlenionej mogą być substancje stosowane do pielęgnacji i regeneracji skóry. Przykładami leków, które mają silne substancje aktywne, są octenisept i octenicare. Oczyszczają ranę, jednak w odróżnieniu od wody utlenionej, nie doprowadzą do rozpadu komórek organizmu. Co więcej, skład preparatów przyczynia się wręcz do poprawienia procesu gojenia.

Oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol będące substancjami czynnymi w octenisept niszczą bakterie. Działanie leku utrzymuje się przez około godzinę, dlatego jest często wykorzystywane przez lekarzy przy zabiegach operacyjnych, terapeutycznych i diagnostycznych. Oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol działają na różnych warstwach skóry. Najważniejszą różnicą pomiędzy octenisept, a wodą utlenioną jest to, że polecany przez nas lek nie szkodzi zdrowym komórkom i procesowi gojenia. Octenicare to z kolei krem regenerujący, który poza działaniem przeciwbakteryjnym przyśpiesza gojenie. Zawarty w octenicare pantenol to substancja, która wspomaga regenerację komórek w miejscu rany, z kolei bisabolol działa kojąco, a wazelina powstrzymuje obce ciała i bakterie przed dostaniem się do wewnątrz rany. Zaproponowane przez nas leki zostały sprawdzone przez wielu lekarzy, dlatego mają Państwo pewność, że ich działanie jest zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.

Alternatywą dla wody utlenionej mogą być produkty stosowane do przemywania i odkażania ran a także preparaty spełniające funkcje regenerujące i przeciwbakteryjne. Występują one najczęściej w postaci kremu lub żelu.

W ranach bez oznak infekcji możemy używać produkty z zawartością takich substancji jak oktenidyna czy polihexanid oraz dodatkiem substancji oczyszczających, takich jak ethyloheksylogliceryna czy betaina (np. octenilin płyn, prontosan). Ponieważ produkty te są także sterylne mogą być stosowane do przemywania rozległych ran, w tym przewlekłych.

W ranach z objawami infekcji powinnyśmy stosować leki z zawartością substancji o działaniu odkażającym, np. octenidyna w połączeniu z fenoksyetanolem (np. octenisept) lub preparaty zawierające związki pvp-j (np. betadine). Należy tylko pamiętać, iż w ranach przewlekłych specjaliści w leczeniu ran nie zalecają stosowania związku pvp-j ze względu na cytotoksyczne właściwości oraz na brak możliwości łączenia ze srebrem, co jest standardem w specjalistycznym leczeniu ran.

Gdy rana już jest zagojona w celu zabezpieczenia i szybszej regeneracji warto stosować kremy, które wykazują zarówno działanie regeneracyjne i ochronne dla skóry jak i antybakteryjne (np. krem octenicare).

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń