TIME – Leczenie ran w praktyce

TIME to prosty schemat postępowania z raną, który ułatwia pielęgnację i pozwala uniknąć powikłań.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
TIME – poznaj 4 kroki do wyleczenia rany
Podziel się wiedzą – udostępnij

System TIME został opracowany na początku XXI przez specjalistów i ma pomóc lekarzom i terapeutom w leczeniu ran. Akronim został utworzony z liter angielskich wyrazów:

T jak Tissue, czyli oczyszczanie rany. Sprawdzenie, czy nie ma w niej ciał obcych, martwych tkanek lub innych zanieczyszczeń, które ułatwiłyby wniknięcie bakterii.

I jak Infection and inflammation control – kontrola infekcji i zapalenia. Zakażenie rany to najpoważniejsze powikłanie rany. Utrudnia i opóźnia gojenie.

M jak Moisture – zadbanie o wilgotność rany. Sucha rana źle się goi, ale nadmiar wilgoci też nie jest korzystny, bo sprzyja rozwojowi infekcji.

E jak Edges, czyli brzegi – przypomnienie o sprawdzeniu, czy na brzegach rany tworzy się naskórek. To znak, że rana dobrze się goi i leczenie rany przebiega prawidłowo..

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń