Wysięk. Co to jest?

Wysięk to płyn, który pojawia się w ranie. Uwaga! Może być oznaką zakażenia. Dlatego bacznie go obserwuj.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
Tajemniczy wysięk. Co to jest?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Wysięki pojawiają się zaraz po zranieniu i ułatwiają gojenie się ran. Zawiera bowiem cenne składniki:

 • leukocyty, które chronią ranę przed wirusami i bakteriami. W wysięku jest ich sześć razy więcej niż we krwi!
 • białka i znajdujące się w nich enzymy przyspieszające gojenie się rany.
 • składniki mineralne, które odżywiają tkanki wokół rany, niezbędne do „naprawienia” tkanek w ranie.

Wysięk z rany. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć:

 • Gdy rana goi się prawidłowo, ilość wysięku z każdym dniem maleje.
 • Jeśli wysięku jest wciąż sporo, zastosuj jeden z tych opatrunków:
  • Hydrowłókniste ze srebrem, np. aquacel z lub bez srebra.
  • Piankowe bez lub ze srebrem (te ze srebrem mogą barwić wysięk na niebiesko lub szaro, ale nie martw się tym), np. biatain, aquacel foam, urgotul adsorb.

Takie opatrunki będą wchłaniać wysięk, co ochroni ranę przed maceracją (rozmoczeniem), utrudniającą gojenie i sprzyjającą owrzodzeniom. Właściwe opatrunki zapewnią też wilgoć w ranie, a to przyspieszy jej gojenie.

 • Jeśli rana jest sucha, nie ma w niej wysięku (który jest niezbędny do uruchomienia procesów naprawczych w ranie) zastosuj opatrunek hydrowłóknisty w żelu, zawierający oktenidynę, np. octenisept® żel. Taki opatrunek nawilży ranę, ale też ułatwi jej oczyszczenie, bo stymuluje wytwarzanie wysięku z rany. Poza tym działa antybakteryjnie.

Wysięk – niepokojące objawy:

 • ma nieprzyjemny zapach
 • jest zbyt gęsty lub zbyt rzadki (wodnisty)
 • ma zieloną barwę, co oznacza zakażenie bakteryjne,
 • ma białą barwę, co świadczy o stanie zapalnym lub zakażeniu,
 • ma żółtawą barwę co oznacza, że w ranie znajdują się martwicze tkanki,
 • ma czerwoną barwę co oznacza, że doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

W takich przypadkach zdecydowanie użyj opatrunków specjalistycznych, które zawierają srebro oraz antyseptyki i możliwie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń