Rodzaje ran i ich charakterystyka: wiedza, która pozwala działać sprawniej

Wszystkie typy ran mogą być potencjalnie groźne. Ogólna wiedza o sposobie kwalifikacji ran, pozwala działać szybciej i sprawniej kiedy dochodzi do wypadku.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
Rodzaje ran
Podziel się wiedzą – udostępnij

Niekiedy wystarczy ranę opatrzyć w domu – oczyścić, zdezynfekować i nałożyć opatrunek ochronny, ale czasem niezbędna jest wizyta u lekarza. Wszystko zależy od tego, jak rozległa jest rana i czy nie doszło w niej do zakażenia. Warto znać również rodzaje ran, żeby dokonać prawidłowej oceny.

Rodzaje ran i ich opatrywanie:

  • Otarcie naskórka – dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku upadku lub uderzenia o chropowatą powierzchnię. Uszkodzona zostaje tylko wierzchnia warstwa skóry. Zazwyczaj otarcia naskórka są niegroźne – dobrze i szybko się goją. Ale nie lekceważ go. Nawet drobne uszkodzenie skóry może stać się przyczyną poważnej infekcji.
  • Rana cięta powstaje podczas skaleczenia ostrym przedmiotem, może to być nóż, szkło lub kartka papieru. Rana taka ma brzegi i ściany gładkie i równe. Obficie krwawi, a krew wymywa zanieczyszczenia. Dzięki temu rana goi się szybko, przez tzw. rychłozrost, a ryzyko infekcji jest niewielkie. Ale to nie oznacza, że w ogóle nie grozi zakażenie. Rany cięte, jak każde innr, dobrze jest więc zdezynfekować.
  • Rana kłuta powstaje w wyniku zranienia ostrym, wąskim i długim narzędziem – może to być gwóźdź, nóż lub pilniczek. Wygląda na niegroźną, bo otwór rany jest niewielki, ale uszkodzenie może sięgać głęboko w skórę i spowodować głębokie zaburzenia. Może dojść do krwawienia wewnętrznego. Niebezpieczna może okazać się każda rana kłuta, nawet ta powstała z dala od narządów wewnętrznych. Może bowiem dojść w niej do infekcji, która zagraża zdrowiu i życiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystaj z porady lekarza.

Szczególnie groźne są rany kłute w jamie brzusznej i klatce piersiowej, bo w ich wyniku może dojść do uszkodzenia płuc, serca lub jelit. Taka sytuacja jest stanem zagrażającym życiu. Dlatego niezbędny jest kontakt z lekarzem.

  • Rana tłuczona powstaje w wyniku uderzenia tępym narzędziem, np. kamieniem lub młotkiem. Ma nierówne, zgniecione brzegi a krwawi niewiele, bo uszkodzone zostały naczynia krwionośne. Stłuczone tkanki szybko obumierają, a z czasem powstaje martwica. Z tych powodów w takiej ranie łatwo dochodzi do zakażenia. Rany tłuczone warto więc zdezynfekować.
  • Rana kąsana powstaje w wyniku pogryzienia przez psa, kota lub dzikie zwierzę. Ma nierówne i poszarpane brzegi. Można tu wyróżnić dwa rodzaje ran:
    1. Rany kąsane powstałe podczas zabawy z domowym pupilem są najczęściej niewielkie i wyglądają niegroźnie. Mogą się jednak okazać bardzo niebezpieczne. Bakterie obecne w ślinie zwierząt są liczne i zupełnie odmienne od naszej flory bakteryjnej. Łatwo może więc dojść do zakażenia. Taką ranę warto zdezynfekować. Sprawdź też, czy zwierzę zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
    2. Kontakt z nieznanym zwierzęciem wiąże się z niebezpieczeństwem nie tylko infekcji bakteryjnej, ale także zakażenia wścieklizną. Nawet niewielkie otarcie naskórka może doprowadzić do wniknięcia zarazka wścieklizny do organizmu osoby zranionej. Dlatego gdy ugryzie lub zadrapie cię nieznane zwierzę, zdezynfekuj ranę i skontaktuj się z lekarzem.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń