Lek służy do leczenia lub zapobiegania chorobom. Może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Każdy lek przechodzi serię ściśle określonych badań – laboratoryjnych, na zwierzętach oraz na ludziach zdrowych i chorych. Pozwala to wykazać skuteczność i bezpieczeństwo substancji aktywnej oraz ustalić optymalną dawkę leku. Lek zostaje dopuszczony do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Wyróżniamy dwa rodzaje leków:
- leki na recepty, czyli wydawane z przepisu lekarza.
- leki bez recepty, zwane OTC (od ang. „over the counter”), które można kupić bez recepty wystawianej przez lekarza.
Lek a wyrób medyczny
Wyrób medyczny przypomina lek, ale ma bardziej ograniczone działanie. Ma jedynie wspomagać proces leczenia i nigdy nie zastępuje leku. Jego działanie ogranicza się do mechanicznego oczyszczenia rany, tzw. lawaseptyka, poprzez wypłukanie szkodliwych substancji i usunięcie biofilmu bakteryjnego. Wyrób medyczny nie wpływa na procesy metaboliczne ani immunologiczne w tkankach. Nie przechodzi też tak skomplikowanych badań jak lek. Jest używany jako uzupełnienie terapii.
Wyrób medyczny może mieć postać płynów, maści, czopków lub kropli. Zanim pojawi się na rynku, zostaje zgłoszony przez producenta do odpowiednich instytucji, które sprawdzają zgodność dokumentów przedłożonych przez producenta z deklarowanym przeznaczeniem.
Po czym poznać dobry lek na rany?
Na rynku dostępne są środki na rany o różnym statusie. Informacje o tym, z jakim produktem mamy do czynienia, powinny znaleźć się na ulotce dołączone do opakowania. Czym kierować się, aby wybrać dobry lek na gojenie ran?
- Szukaj informacji, że produkt ma potwierdzone działanie bakterio-, grzybo- i wirusobójcze.
- Jeśli szukasz produktu do stosowania w ranach przewlekłych, powinien on mieć WYRAŹNE wskazania do leczenia konkretnych ran: odleżynowych, pooperacyjnych, owrzodzeń lub stopy cukrzycowej.