Lek na rany a wyrób medyczny. Czym się różnią?

Leki mają dużo szersze działanie niż wyroby medyczne. Są też dokładniej przebadane. Warto znać różnicę i wybierać świadomie. 

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Lek na rany a wyrób medyczny. Czym się różnią?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Lek służy do leczenia lub zapobiegania chorobom. Może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Każdy lek przechodzi serię ściśle określonych badań – laboratoryjnych, na zwierzętach oraz na ludziach zdrowych i chorych. Pozwala to wykazać skuteczność i bezpieczeństwo substancji aktywnej oraz ustalić optymalną dawkę leku. Lek zostaje dopuszczony do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Wyróżniamy dwa rodzaje leków:

  • leki na recepty, czyli wydawane z przepisu lekarza.
  • leki bez recepty, zwane OTC (od ang. „over the counter”), które można kupić bez recepty wystawianej przez lekarza.

Lek a wyrób medyczny

Wyrób medyczny przypomina lek, ale ma bardziej ograniczone działanie. Ma jedynie wspomagać proces leczenia i nigdy nie zastępuje leku. Jego działanie ogranicza się do mechanicznego oczyszczenia rany, tzw. lawaseptyka, poprzez wypłukanie szkodliwych substancji i usunięcie biofilmu bakteryjnego. Wyrób medyczny nie wpływa na procesy metaboliczne ani immunologiczne w tkankach. Nie przechodzi też tak skomplikowanych badań jak lek. Jest używany jako uzupełnienie terapii.

Wyrób medyczny może mieć postać płynów, maści, czopków lub kropli. Zanim pojawi się na rynku, zostaje zgłoszony przez producenta do odpowiednich instytucji, które sprawdzają zgodność dokumentów przedłożonych przez producenta z deklarowanym przeznaczeniem.

Po czym poznać dobry lek na rany?

Na rynku dostępne są środki na rany o różnym statusie. Informacje o tym, z jakim produktem mamy do czynienia, powinny znaleźć się na ulotce dołączone do opakowania. Czym kierować się, aby wybrać dobry lek na gojenie ran?

  1. Szukaj informacji, że produkt ma potwierdzone działanie bakterio-, grzybo- i wirusobójcze.
  2. Jeśli szukasz produktu do stosowania w ranach przewlekłych, powinien on mieć WYRAŹNE wskazania do leczenia konkretnych ran: odleżynowych, pooperacyjnych, owrzodzeń lub stopy cukrzycowej.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń