Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się aż do 2002 roku. W 2002 roku bowiem, także w Chinach, doszło do pojawienia i późniejszego rozprzestrzenienia się groźnego wirusa zwanego SARS-CoV. Badania wykazały, iż nowy koronawirus jest aż w 70% podobny do tego, z którym świat walczył 18 lat temu.
Jakie objawy mają osoby, które zaraziły się nowym wirusem? Przede wszystkim wywołuje on problemy związane z układem oddechowym. U osób zarażonych pojawia się zatem kaszel, duszności, trudności z oddychaniem a także gorączka – temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza. Koronawirus objawowo zbliżony jest do wielu innych infekcji. Jeśli jednak w ostatnim czasie zdarzało nam się podróżować bezpośrednio do Wuhan, Chin bądź też do innych państw środka, należy zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować swój organizm. Koronawirus u ludzi nie daje natychmiastowych objawów. Pierwsze oznaki zachorowania mogą pojawić się nawet po 14 dniach.
Koronawirus Chiny na ten moment sparaliżował miasto Wuhan, które zostało odcięte od świata. Pasażerowie z Chin są szczegółowo sprawdzani i kontrolowani na lotniskach. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. O powadze sytuacji świadczy chociażby fakt, iż 30 stycznia 2020 roku WHO ogłosiło stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Koronawirus Chiny ofiary – ile ich jest? Na dzień 30 stycznia 2020 roku zostało potwierdzonych aż 8 235 przypadków zachorowania na wirusa. Natomiast 171 osób zmarło na skutek infekcji. Szczególnie narażeni na zachorowanie są ludzie starsi oraz dzieci. W przypadku koronawirusa leczenie oparte jest przede wszystkim o środki zapobiegawcze i postępowanie objawowe. Aby uchronić się przed nim, należy przestrzegać zasad higieny rąk. Nieodzowne jest mycie, a zalecana dodatkowo – dezynfekcja.
Dużą skuteczność wykazują produkty na bazie alkoholu etylowego. Musimy mieć pewność co do ich działania – powinny być zarejestrowane przez Urząd Rejestracji jako produkty biobójcze, wyroby medyczne i produkty lecznicze. Taka rejestracja gwarantuje ich odpowiednie właściwości. Jednym z takich środków jest preparat Desderman pure firmy Schulke. Płyn ten zapewnia skuteczną dezynfekcję rąk poprzez działanie wirusobójcze, drożdżakobójcze oraz bakteriobójcze. WHO rekomenduje korzystanie ze środków higienicznych posiadających w składzie przynajmniej 70% etanolu, a Desderman pure w swoim składzie zawiera 96% etanolu.
Ważne aby pamięć również o dezynfekcji powierzchni w otoczeniu chorego oraz w sytuacjach, które stwarzają zagrożenie. Dobrze sprawdzają się szybko działające i proste w użyciu gotowe preparaty do dezynfekcji powierzchni w postaci płynów i chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym. Powinny one być zarejestrowane jako wyroby medyczne i/lub produkty biobójcze. Należą do nich preparaty z portfolia Mikrozid firmy Schulke.
Mikrozid pozwala nam zdezynfekować powierzchnie i różnego rodzaju sprzęty. Ma on również działanie wirusobójcze, grzybobójcze, bakteriobójcze oraz prątkobójcze. Zawiera w swoim składzie aż 94% etanolu. Skutecznym rozwiązaniem dla potrzeb szybkiej dezynfekcji przedmiotów – na przykład w podróży – są nasączone alkoholem chusteczki Mikrozid AF wipes. Posiadają one również działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze, stanowiąc doskonałą alternatywę dla Mikrozid w płynie w sytuacjach, w których dla potrzeb dezynfekcji wygodniejsze jest rozwiązanie podręczne i jednorazowe.
Koronawirus może przejść z człowieka na człowieka drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z chorym oraz poprzez tzw. kontakt pośredni, czyli zetknięcie się z niezdezynfekowanymi a skontaminowanymi przez chorego przedmiotami. Niestety nie jest to jedyna możliwość przenoszenia i zarażenia. Ponadto, może być przenoszony przez zwierzęta. Zaleca się zatem unikanie kontaktu z martwymi zwierzętami (np.: na targach). Należy bezwzględnie spożywać mięso tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Podczas przygotowywania posiłków, dokonywania zakupów czy przebywania w miejscach zatłoczonych, warto pamiętać o zachowaniu kultury osobistej w sytuacjach kichania lub kaszlu oraz dodatkowo, profilaktycznie stosować środki dezynfekujące wymienione powyżej.
By stwierdzić obecność wirusa wykonuje się test na koronawirus. Pomimo doniesień jakoby przypadki zachorowania z powodu koronawirusa miały miejsce również w Polsce, brak jak do tej pory potwierdzonych informacji w tej kwestii. Oczywiście wszystkie instytucje są w stanie pełnej gotowości, o czym świadczą kontrole na lotniskach i obowiązywanie stosownych procedur w zakresie profilaktyki zakażeń. W przypadku odczuwania dolegliwości mogących mieć związek z koronawirusem, należy telefonicznie poinformować o tym swoją przychodnię i postępować według udzielonych wskazówek.