Koronawirus – czym jest wirus z Wuhan i jak się przed nim zabezpieczyć?

W 2019 roku, a dokładnie w grudniu, świat obiegła wiadomość dotycząca nowego wirusa, nazwanego koronawirusem. Wirus po raz pierwszy został zidentyfikowany w chińskim mieście Wuhan. Niestety rozprzestrzenia się i pojawiły się już pierwsze przypadki zachorowania w Europie. Wiele osób zadaje sobie w związku z tym pytania: „Koronawirus, co to takiego?”, „Jak się przed nim bronić?”

Redakcja
A A A
koronawirus
Podziel się wiedzą – udostępnij

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się aż do 2002 roku. W 2002 roku bowiem, także w Chinach, doszło do pojawienia i późniejszego rozprzestrzenienia się groźnego wirusa zwanego SARS-CoV. Badania wykazały, iż nowy koronawirus jest aż w 70% podobny do tego, z którym świat walczył 18 lat temu.
Jakie objawy mają osoby, które zaraziły się nowym wirusem? Przede wszystkim wywołuje on problemy związane z układem oddechowym. U osób zarażonych pojawia się zatem kaszel, duszności, trudności z oddychaniem a także gorączka – temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza. Koronawirus objawowo zbliżony jest do wielu innych infekcji. Jeśli jednak w ostatnim czasie zdarzało nam się podróżować bezpośrednio do Wuhan, Chin bądź też do innych państw środka, należy zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować swój organizm. Koronawirus u ludzi nie daje natychmiastowych objawów. Pierwsze oznaki zachorowania mogą pojawić się nawet po 14 dniach.

Koronawirus Chiny na ten moment sparaliżował miasto Wuhan, które zostało odcięte od świata. Pasażerowie z Chin są szczegółowo sprawdzani i kontrolowani na lotniskach. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. O powadze sytuacji świadczy chociażby fakt, iż 30 stycznia 2020 roku WHO ogłosiło stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Koronawirus Chiny ofiary – ile ich jest? Na dzień 30 stycznia 2020 roku zostało potwierdzonych aż 8 235 przypadków zachorowania na wirusa. Natomiast 171 osób zmarło na skutek infekcji. Szczególnie narażeni na zachorowanie są ludzie starsi oraz dzieci. W przypadku koronawirusa leczenie oparte jest przede wszystkim o środki zapobiegawcze i postępowanie objawowe. Aby uchronić się przed nim, należy przestrzegać zasad higieny rąk. Nieodzowne jest mycie, a zalecana dodatkowo – dezynfekcja.

  • Dużą skuteczność wykazują produkty na bazie alkoholu etylowego. Musimy mieć pewność co do ich działania – powinny być zarejestrowane przez Urząd Rejestracji jako produkty biobójcze, wyroby medyczne i produkty lecznicze. Taka rejestracja gwarantuje ich odpowiednie właściwości. Jednym z takich środków jest preparat Desderman pure firmy Schulke. Płyn ten zapewnia skuteczną dezynfekcję rąk poprzez działanie wirusobójcze, drożdżakobójcze oraz bakteriobójcze. WHO rekomenduje korzystanie ze środków higienicznych posiadających w składzie przynajmniej 70% etanolu, a Desderman pure w swoim składzie zawiera 96% etanolu.

  • Ważne aby pamięć również o dezynfekcji powierzchni w otoczeniu chorego oraz w sytuacjach, które stwarzają zagrożenie. Dobrze sprawdzają się szybko działające i proste w użyciu gotowe preparaty do dezynfekcji powierzchni w postaci płynów i chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym. Powinny one być zarejestrowane jako wyroby medyczne i/lub produkty biobójcze. Należą do nich preparaty z portfolia Mikrozid firmy Schulke.

  • Mikrozid pozwala nam zdezynfekować powierzchnie i różnego rodzaju sprzęty. Ma on również działanie wirusobójcze, grzybobójcze, bakteriobójcze oraz prątkobójcze. Zawiera w swoim składzie aż 94% etanolu. Skutecznym rozwiązaniem dla potrzeb szybkiej dezynfekcji przedmiotów – na przykład w podróży – są nasączone alkoholem chusteczki Mikrozid AF wipes. Posiadają one również działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze, stanowiąc doskonałą alternatywę dla Mikrozid w płynie w sytuacjach, w których dla potrzeb dezynfekcji wygodniejsze jest rozwiązanie podręczne i jednorazowe.

Koronawirus może przejść z człowieka na człowieka drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z chorym oraz poprzez tzw. kontakt pośredni, czyli zetknięcie się z niezdezynfekowanymi a skontaminowanymi przez chorego przedmiotami. Niestety nie jest to jedyna możliwość przenoszenia i zarażenia. Ponadto, może być przenoszony przez zwierzęta. Zaleca się zatem unikanie kontaktu z martwymi zwierzętami (np.: na targach). Należy bezwzględnie spożywać mięso tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Podczas przygotowywania posiłków, dokonywania zakupów czy przebywania w miejscach zatłoczonych, warto pamiętać o zachowaniu kultury osobistej w sytuacjach kichania lub kaszlu oraz dodatkowo, profilaktycznie stosować środki dezynfekujące wymienione powyżej.

By stwierdzić obecność wirusa wykonuje się test na koronawirus. Pomimo doniesień jakoby przypadki zachorowania z powodu koronawirusa miały miejsce również w Polsce, brak jak do tej pory potwierdzonych informacji w tej kwestii. Oczywiście wszystkie instytucje są w stanie pełnej gotowości, o czym świadczą kontrole na lotniskach i obowiązywanie stosownych procedur w zakresie profilaktyki zakażeń. W przypadku odczuwania dolegliwości mogących mieć związek z koronawirusem, należy telefonicznie poinformować o tym swoją przychodnię i postępować według udzielonych wskazówek.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń