Jak dbać o skórę głowy po przeszczepie?

Przeszczep włosów jest formą przeszczepu skóry, która zmienia układ włosów. To dobre rozwiązanie dla osób, na które nie zadziałały żadne inne metody leczenia łysienia (łac. alopecia).

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Jak dbać o skórę głowy po przeszczepie?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Zabieg przeszczepu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz pobiera część skóry z włosami z jednego obszaru głowy. Następnie oddziela cebulki włosów i przenosi je w określone miejsca. Przeszczep włosów to skuteczny i trwały sposób leczenie łysienia różnego typu. Niemniej jednak, mimo teoretycznie niewielkiej ingerencji chirurga, po zabiegu przeszczepu włosów należy dbać nie tylko o miejsce, z którego została pobrana skóra, ale również obszar skóry głowy, na którym zostały umieszczone cebulki.

Przeszczep włosów – pielęgnacja skóry głowy po zabiegu

Skóra głowy po zabiegu przeszczepu włosów wymaga szczególnej uwagi. Oczywiście każdy przypadek traktowany jest w sposób indywidualny i należy zawsze postępować według zaleceń lekarza. Ból skóry głowy po zabiegu jest całkowicie naturalnym objawem fizjologicznym, który dość łatwo opanować za pomocą środków przeciwbólowych. Natomiast włosy po przeszczepie i skóra głowy po zabiegu wymagają odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Polega ona zazwyczaj na stosowaniu specjalnych, przepisanych przez lekarza szamponów i płynów o właściwościach leczniczych. W tym przypadku należy pamiętać o nieużywaniu suszarki do włosów, unikaniu tarcia i zbędnego dotykania wrażliwej skóry głowy. Bardzo istotne jest również stosowanie odpowiednich środków o właściwościach antybakteryjnych, które mają wpływ na prawidłowy proces gojenia skóry, np. octenisept i octenisan (emulsja myjąca o właściwościach antybakteryjnych).

Przez pierwszy okres po zabiegu należy delikatnie myć skórę samymi opuszkami palców i jeśli to możliwe – pozwalać włosom samodzielnie schnąć. Zaleca się mycie w płynie myjącym bez barwników, z zawartością alatoiny i oktenidyny, która ochroni i przyspieszy gojenie (np. octenisan płyn myjący). W miejsca po przeszczepie konieczna jest aplikacja leku odkażającego np. octeniseptu – po użyciu nie należy spłukiwać preparatu tylko pozostawić do wyschnięcia, jednocześnie chroniąc przed nim oczy. Niewskazane jest stosowanie opatrunków i zakrywanie włosów na dłuższy czas bez wyraźnych zaleceń lekarza. Pacjenci po przeszczepie włosów zazwyczaj otrzymują chustę, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza i jest specjalnie zaprojektowana do noszenia na głowie po zabiegu.

Przeszczep włosów – opuchlizna, ból i dyskomfort

Jak w przypadku każdego inwazyjnego zabiegu, kilka dni po zabiegu przeszczepu włosów może utrzymywać się opuchlizna i bolesność skóry głowy przez około 3 dni.  Przy transplantacji włosów ten obszar znajduje się na czubku głowy i na jej tyle (miejscu, z którego pobierano włosy). Ponieważ cebulki włosów są sadzone w normalnej skórze na obszarze łysiny, z każdej strony nowo umieszczonej cebulki wypływa niewielka ilość krwi i płynu surowiczego. Aby zapobiec zakażeniu i rozwojowi bakterii warto rozpylać na skórę, rano i wieczorem lek odkażający, np. octenisept. Po jakimś czasie od wykonania zabiegu, na skórze mogą pojawić się strupki. Drapanie skóry głowy i jakakolwiek ingerencja w fizjologiczny proces gojenia jest jednak stanowczo zabroniona.

W nocy po zabiegu można spodziewać się niewielkiego plamienia krwi. To normalne. Warto położyć na poduszkę jednorazową włókninową osłonkę lub czysty ręcznik, które zapobiegną zanieczyszczeniu obszaru, z którego pobierane były włosy do przeszczepu, a także plamieniu poduszek. Najczęstszymi objawami odczuwalnymi po zabiegu są:

  • ból i opuchlizna
  • odrętwienie
  • niewielkie krwawienie
  • świąd, który jest oznaką gojenia się ran

Czasami, na skutek zbytniej ingerencji może dojść do wydostania się cebulki z miejsca, w które była przeszczepiania. Najczęstszym tego objawem jest pojawienie się większej ilości krwi. Warto jednak pamiętać, że skóra głowy jest dość mocno ukrwiona i niewielki wyciek krwi nie jest jeszcze powodem do paniki. Aby realnie ocenić sytuację, warto umyć ręce, przygotować czysty gazik i lek odkażający. Następnie należy spróbować zatamować krwawienie dociskając gazikiem nasączonym lekiem odkażającym określone miejsce. Otwarte miejsca na skórze głowy, w które wkładane były cebulki włosów zamykają się zazwyczaj po około 12 godzinach.

Przeszczep włosów – po zabiegu – czego można się spodziewać?

Wielu pacjentów zastanawia się jak długo rosną włosy po przeszczepie. Transplantacja włosów jest jedną z najskuteczniejszych i przede wszystkim najtrwalszych metod walki z łysieniem. Można stwierdzić, że przeszczep włosów jest trwały. Mieszki włosowe są zazwyczaj pobierane z tyłu głowy, czyli tak zwanej bezpiecznej strefy – wolnej od ryzyka łysienia. Na pełnię rezultatów po zabiegu należy jednak poczekać od około 3 do 8 miesięcy. Przeszczep włosów, z uwagi na swoją skuteczność, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów z praktycznie każdym typem łysienia. Pamiętać należy, że właściwa pielęgnacja obszaru poddawanemu przeszczepowi jest jednym z wyznaczników prawidłowo przebiegającego procesu gojenia.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń