iWound, czyli fachowa konsultacja ran w Twoim smartfonie

System iWound ułatwia kontakt między lekarzem, a pacjentem oraz umożliwia zdalne monitorowanie pacjenta – gojenia się jego ran pooperacyjnych bez konieczności częstych wizyty w gabinecie specjalisty.

Redakcja
A A A
Aplikacja iWound w Twoim telefonie
Podziel się wiedzą – udostępnij

To pierwsza tego typu aplikacja medyczna na świcie. Do tego została stworzona przez Polaków.

– Pomysł stworzenia aplikacji to wypadkowa wielu czynników – mówił prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz z Uniwersytetu Medycznego im. H. Święcickiego w Poznaniu, podczas konferencji poświęconej prezentacji systemu iWound. – Z jednej strony to potrzeba ze strony pacjentów, by uzyskać wsparcie w procesie gojenia rany i nadzoru nad nim. Z drugiej strony znajdujemy się w kryzysowej sytuacji kadrowej w służbie zdrowia. Musimy, niestety, nastawić się, że sytuacja może być jeszcze gorsza, więc są potrzebne narzędzia, by odciążyć wykwalifikowany personel medyczny.

Aplikacja medyczna została stworzona przez zespól lekarzy i specjalistów, a nadzór merytoryczny nad przedsięwzięciem przejął właśnie prof. Banasiewicz. Jak deklarują twórcy systemu, ich aplikacja medyczna wesprze proces leczenia ran pooperacyjnych.

Aplikacja iWound umożliwi także zdalne prowadzenie terapii ran przez konsultantów (lekarzy i pielęgniarki opatrunkowe), poprawi jakość i tempo gojenia ran, oszczędzi czas pacjentów i personelu medycznego, obniży koszty leczenia oraz zapewni wysoki poziom opieki medycznej bez względu na lokalizację i odległość (co oznacza brak kolejek i brak konieczności podróży do szpitala).

Nadzieje, które z nowym narzędziem wiążą lekarze i pacjenci są więc duże, właśnie zaczynają się jej testy na większą skalę. Ale jak działa sama aplikacja?

Jak działa aplikacja iWound?

Działanie iWound jest proste i intuicyjne. Pierwszy krok to pobranie bezpłatnej aplikacji na dowolne urządzenie mobilne. Następnie należy wpisać kod dostępu, który pacjent otrzyma w trakcie wypisu ze szpitala od swojego lekarza. Pacjentowi pozostaje jeszcze rejestracja oraz uzupełnienie wywiadu medycznego.

Po tych trzech krokach wystarczy, że pacjent sfotografuje swoją ranę za pomocą telefonu lub tabletu i spokojnie poczeka na rekomendacje konsultanta. Wskazówki mogą obejmować informacje dotyczące higieny rany, korzystania z produktów medycznych dezynfekcyjnych lub sprzyjających gojeniu się rany oraz udanie się do lekarza w przypadkach, gdy np. niezbędne będzie zastosowanie antybiotyku.

Aplikacja nie tylko ułatwi kontakt między lekarzem a pacjentem, ale też przypomni o konieczności zastosowania określonego leku czy zmiany opatrunku za pomocą specjalnych alertów.

– Dzięki zastosowaniu aplikacji pacjent będzie dokładnie wiedział, jaka jest jego sytuacja zdrowotna. Na ile problem z raną jest istotny i czy wymaga on kontaktu z lekarzem. Mamy nadzieję, że dzięki temu wizyty w poradniach chirurgicznych ograniczą się do jedynie tych przypadków, które rzeczywiście wymagają natychmiastowej interwencji specjalisty – mówił prof. Banasiewicz w rozmowie z TVN24.

Akademia iWound. Więcej o zdalnym monitorowaniu ran

Właśnie wystartował pilotażowy program wprowadzenia aplikacji na rynek Polski. Pierwszymi pacjentami, którzy będą mogli skorzystać z możliwości zdalnego monitorowania ran pooperacyjnych będą chorzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu. W tej placówce system jest testowany już od początku września i cieszy się dużą sympatią wśród pacjentów.
Jednak aby z aplikacji mogła skorzystać szersza grupa pacjentów pooperacyjnych, o systemie muszą się dowiedzieć przede wszystkim lekarze i specjaliści.

Dlatego podczas konferencji prezentującej aplikację ogłoszono inaugurację cyklu spotkań o nazwie „Akademia iWound”. Podczas spotkań uczestnicy zostaną poinformowani o nowoczesnych metodach leczenia ran oraz zapoznają się z narzędziami pomocnymi w tym procesie.

– Myślę, że gdy uda się opracować rozwiązania systemowe, aplikacja stanie się narzędziem pracy personelu medycznego leczącego rany zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek, a wiedza na jej temat będzie coraz powszechniejsza – powiedział Banasiewicz.

Więcej o aplikacji iWound oraz programie „Akademia iWound” mogą się Państwo dowiedzieć tutaj.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń