Dlaczego skaleczenie papierem tak bardzo boli?

Rana powstała po skaleczeniu papierem jest płytka i zazwyczaj wypływa z niej niewiele krwi. Wygląda na niegroźną, ale boli i może wdać się w nią infekcja.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Dlaczego skaleczenie papierem tak bardzo boli?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Niespiesznie przewracasz kartki papieru lub liżesz koperty, by je zakleić i nagle, zupełnie niespodziewanie czujesz przejmujący ból. Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak bardzo cierpisz.

Najczęściej kartką papieru kaleczymy się w palce, ale zdarza się też skaleczyć w usta lub język. Wszystkie te miejsca ciała są bardzo silnie unerwione. Znajdujące się tam komórki czuciowe mają bowiem za zadanie odbierać informacje ze świata zewnętrznego – temperaturę, fakturę przedmiotów i wilgotność.

Skaleczenie palca papierem a unerwienie opuszków palców

Dzięki silnemu unerwieniu tylko za pomocą palców i nawet z zamkniętymi oczami możemy rozróżnić leżące na nocnym stoliku telefon komórkowy, książkę, okulary czy chusteczki. Wyczuć krople rozlanej wody. Znaleźć przycisk dzwoniącego telefonu i połączyć się z rozmówcą. Gdyby palce nie były tak czułe nie moglibyśmy wycinać nożyczkami wzorów, pisać długopisem lub obierać nożem jabłka. Równie wrażliwe na bodźce są okolice ust i język.

Informacje zebrane przez komórki czuciowe z palców, ale też z ust i języka, błyskawicznie i bez przerwy docierają do mózgu, do określonych wyspecjalizowanych obszarów. Tam są odpowiednio interpretowane.

Wyjątkowe zdolności czuciowe naszych palców oraz okolic ust i język są przyczyną tego, że skaleczenia w tych miejscach tak bardzo bolą.

Przecięty palec papierem. Dlaczego boli tak bardzo?

Skaleczenia kartką papieru nie są głębokie i nie uszkadzają włókien nerwowych. Informacje o bólu są więc cały czas odbierane. Przez to, że rana jest płytka a włókna nerwowe w pełni funkcjonujące, nasz organizm jest w stanie dostarczyć do mózgu pełną informację o bólu. Inaczej rzecz się ma z głębszymi ranami, kiedy część włókien nerwowych zostaje uszkodzonych, co osłabia ich zdolność do przekazywania informacji.

Przez niemal cały czas wykorzystujemy nasze dłonie m.in. do łapania, otwierania, czy dotykania. Do tego często je myjemy. Z tego powodu rany nie mogą się zagoić. Co noc się zasklepią, a w ciągu dnia ponownie otwierają. I cały czas bolą.

Rana cięta palca – skaleczenie papierem. Co zrobić, aby się szybciej goiła?

  • Myj ręce, a zwłaszcza zranione miejsce tak szybko jak to możliwe, używając wody i mydła;
  • Zdezynfekuj ranę środkami odkażającymi. Wybierz takie, które ochronią ranę przed infekcją i przyspieszą jej gojenie się, np. octenisept;
  • Załóż opatrunek – najlepiej plaster z opatrunkiem. Ochroni to ranę przed infekcją, ale także zapobiegnie ponownemu jej otwarciu.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń