Niespiesznie przewracasz kartki papieru lub liżesz koperty, by je zakleić i nagle, zupełnie niespodziewanie czujesz przejmujący ból. Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak bardzo cierpisz.
Najczęściej kartką papieru kaleczymy się w palce, ale zdarza się też skaleczyć w usta lub język. Wszystkie te miejsca ciała są bardzo silnie unerwione. Znajdujące się tam komórki czuciowe mają bowiem za zadanie odbierać informacje ze świata zewnętrznego – temperaturę, fakturę przedmiotów i wilgotność.
Skaleczenie palca papierem a unerwienie opuszków palców
Dzięki silnemu unerwieniu tylko za pomocą palców i nawet z zamkniętymi oczami możemy rozróżnić leżące na nocnym stoliku telefon komórkowy, książkę, okulary czy chusteczki. Wyczuć krople rozlanej wody. Znaleźć przycisk dzwoniącego telefonu i połączyć się z rozmówcą. Gdyby palce nie były tak czułe nie moglibyśmy wycinać nożyczkami wzorów, pisać długopisem lub obierać nożem jabłka. Równie wrażliwe na bodźce są okolice ust i język.
Informacje zebrane przez komórki czuciowe z palców, ale też z ust i języka, błyskawicznie i bez przerwy docierają do mózgu, do określonych wyspecjalizowanych obszarów. Tam są odpowiednio interpretowane.
Wyjątkowe zdolności czuciowe naszych palców oraz okolic ust i język są przyczyną tego, że skaleczenia w tych miejscach tak bardzo bolą.
Przecięty palec papierem. Dlaczego boli tak bardzo?
Skaleczenia kartką papieru nie są głębokie i nie uszkadzają włókien nerwowych. Informacje o bólu są więc cały czas odbierane. Przez to, że rana jest płytka a włókna nerwowe w pełni funkcjonujące, nasz organizm jest w stanie dostarczyć do mózgu pełną informację o bólu. Inaczej rzecz się ma z głębszymi ranami, kiedy część włókien nerwowych zostaje uszkodzonych, co osłabia ich zdolność do przekazywania informacji.
Przez niemal cały czas wykorzystujemy nasze dłonie m.in. do łapania, otwierania, czy dotykania. Do tego często je myjemy. Z tego powodu rany nie mogą się zagoić. Co noc się zasklepią, a w ciągu dnia ponownie otwierają. I cały czas bolą.
Rana cięta palca – skaleczenie papierem. Co zrobić, aby się szybciej goiła?
- Myj ręce, a zwłaszcza zranione miejsce tak szybko jak to możliwe, używając wody i mydła;
- Zdezynfekuj ranę środkami odkażającymi. Wybierz takie, które ochronią ranę przed infekcją i przyspieszą jej gojenie się, np. octenisept;
- Załóż opatrunek – najlepiej plaster z opatrunkiem. Ochroni to ranę przed infekcją, ale także zapobiegnie ponownemu jej otwarciu.