Rany wewnątrz jamy ustnej goją się 10 razy szybciej niż skaleczenia na skórze, a trzy razy szybciej niż na ramieniu, obliczyli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, którzy mierzyli czas leczenia ran u 30 zdrowych ochotników.
Uczeni odkryli, że przyczyną tych różnic w gojeniu się ran jest pewne białko, które w dużych ilościach jest uwalniane przez tkanki w jamie ustnej. Białko zmniejsza stan zapalny i sprzyja namnażaniu się komórek niezbędnych do zasklepienia rany. Występuje ono tylko w jamie ustnej, nie ma go w żadnym innym miejscu ciała.
W badaniach na myszach naukowcy dowiedli, że dostarczenie tego białka do skóry znacznie przyspiesza gojenie się rany.
U zwierząt, u których zastosowano taką terapię, rany zagoiły się w trzy dni, podczas gdy u zwierząt, którym rany zaopatrzono tradycyjnymi metodami, leczenie zajęło dziesięć dni.
Klucz do niezwykłego tematu jak: gojenie się ran w jamie ustnej leży w naszej przeszłości. Ewoluowaliśmy ze zwierząt żyjących pod wodą. W tym środowisku również musieliśmy leczyć rany. Dlatego te nasze komórki, które znajdują się w wilgotnej śluzówce, są lepiej niż inne przystosowane do gojenia ran – przekonywał w rozmowie z „Science News” dr Luis Garza z Johns Hopkins School of Medicine.
Ranka w jamie ustnej? Nic strasznego, oto co robić:
- Jeśli nabawiłeś się rany w jamie ustnej leczenie rozpocznij od użycia płynu do płukania jamy ustnej, który ma szerokie właściwości biobójcze – zadziała na bakterie, wirusy i grzyby. Polecamy preparat na rany w jamie ustnej zawierający w swoim składzie oktenidynę. To lek na rany w jamie ustnej, który możesz stosować u każdej osoby dorosłej oraz u dzieci powyżej 3 roku życia.
Jeśli dziecko nie umie płukać, przetrzyj jamę ustną za pomocą jałowego gazika nasączonego preparatem z oktenidyną.
- Unikaj produktów i zabiegów, które mogłyby podrażnić zranione miejsce:
- nie jedz dań słonych, kwaśnych ani ostrych;
- nie jedz produktów chrupiących i o ostrych kantach, np. chipsów;
- nie żuj gumy;
- nie używaj pasty do zębów zawierającej laurylosiarczan sodu, bo związek ten może wywołać stany zapalne skóry;
- używaj miękkiej szczoteczki do zębów;
- zimne napoje pij przez słomkę;
- jedz produkty miękkie i zdrowe, które dostarczą organizmowi substancji niezbędnych do leczenia rany (wówczas gojenie ran w jamie ustnej będzie szybsze).