Dlaczego rany w jamie ustnej tak szybko się goją?

Komórki w jamie ustnej są cały czas w pełnej gotowości, aby naprawić uszkodzenia. Rany w jamie ustnej goją się, nie pozostawiając blizn. Tę niezwykłą cechę zawdzięczamy naszym wodnym przodkom.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Dlaczego skaleczenia w jamie ustnej tak szybko się goją?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Rany wewnątrz jamy ustnej goją się 10 razy szybciej niż skaleczenia na skórze, a trzy razy szybciej niż na ramieniu, obliczyli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, którzy mierzyli czas leczenia ran u 30 zdrowych ochotników.

Uczeni odkryli, że przyczyną tych różnic w gojeniu się ran jest pewne białko, które w dużych ilościach jest uwalniane przez tkanki w jamie ustnej. Białko zmniejsza stan zapalny i sprzyja namnażaniu się komórek niezbędnych do zasklepienia rany. Występuje ono tylko w jamie ustnej, nie ma go w żadnym innym miejscu ciała.

W badaniach na myszach naukowcy dowiedli, że dostarczenie tego białka do skóry znacznie przyspiesza gojenie się rany.

U zwierząt, u których zastosowano taką terapię, rany zagoiły się w trzy dni, podczas gdy u zwierząt, którym rany zaopatrzono tradycyjnymi metodami, leczenie zajęło dziesięć dni.

Klucz do niezwykłego tematu jak: gojenie się ran w jamie ustnej leży w naszej przeszłości. Ewoluowaliśmy ze zwierząt żyjących pod wodą. W tym środowisku również musieliśmy leczyć rany. Dlatego te nasze komórki, które znajdują się w wilgotnej śluzówce, są lepiej niż inne przystosowane do gojenia ran – przekonywał w rozmowie z „Science News” dr Luis Garza z Johns Hopkins School of Medicine.

Ranka w jamie ustnej? Nic strasznego, oto co robić:

 • Jeśli nabawiłeś się rany w jamie ustnej leczenie rozpocznij od użycia płynu do płukania jamy ustnej, który ma szerokie właściwości biobójcze – zadziała na bakterie, wirusy i grzyby. Polecamy preparat na rany w jamie ustnej zawierający w swoim składzie oktenidynę. To lek na rany w jamie ustnej, który możesz stosować u każdej osoby dorosłej oraz u dzieci powyżej 3 roku życia.

Jeśli dziecko nie umie płukać, przetrzyj jamę ustną za pomocą jałowego gazika nasączonego preparatem z oktenidyną.

 • Unikaj produktów i zabiegów, które mogłyby podrażnić zranione miejsce:
  • nie jedz dań słonych, kwaśnych ani ostrych;
  • nie jedz produktów chrupiących i o ostrych kantach, np. chipsów;
  • nie żuj gumy;
  • nie używaj pasty do zębów zawierającej laurylosiarczan sodu, bo związek ten może wywołać stany zapalne skóry;
  • używaj miękkiej szczoteczki do zębów;
  • zimne napoje pij przez słomkę;
  • jedz produkty miękkie i zdrowe, które dostarczą organizmowi substancji niezbędnych do leczenia rany (wówczas gojenie ran w jamie ustnej będzie szybsze).
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń