Dlaczego oktenidyna przyspiesza gojenie się rany?

Oktenidyna i fenoksyetanol to substancje, które przyspieszają procesy naprawcze w zranionej skórze, co powoduje szybkie gojenie ran. Zanim jednak wybierzesz produkt do leczenia rany, sprawdź jego skład.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Oktenidyna i fenoksyetanol
Podziel się wiedzą – udostępnij

Czym jest oktenidyna?

Została zsyntetyzowana przez naukowców w latach 80. XX wieku. Początkowo była przeznaczona jedynie do odkażania błon śluzowych jamy ustnej. Dalsze badania wykazały jednak, że substancja ta jest bezpieczna i skutecznie zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze na skórze w okolicy ran. Wykorzystuje się ją po operacjach, w leczeniu uszkodzeń skóry powstałych w wyniku zabiegów urologicznych i ginekologicznych.

Oktenidyna jest hipoalergiczna, nie wnika w głąb organizmu, lecz pozostaje na powierzchni rany i aktywnie zwalcza drobnoustroje.

Fenoksyetanol: jak działa?

W skład nowoczesnych środków dezynfekujących wchodzi też fenoksyetanol, związek organiczny z grupy eterów. Substancja ta konserwuje leki, preparaty i kosmetyki oraz w powiązaniu z oktenidyną skutecznie zwalcza bakterie gram ujemne (np. gatunki Pseudomonas), bakterie gram dodatnie, grzyby i pierwotniaki.

Dzięki temu lek dezynfekujący, w którym jest oktenidyna i fenoksyetanol, ma pełne spektrum działania biobójczego. Jest też bezpieczny w stosowaniu zarówno u niemowląt i dzieci, jak i dorosłych.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń