Czym jest oktenidyna?
Została zsyntetyzowana przez naukowców w latach 80. XX wieku. Początkowo była przeznaczona jedynie do odkażania błon śluzowych jamy ustnej. Dalsze badania wykazały jednak, że substancja ta jest bezpieczna i skutecznie zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze na skórze w okolicy ran. Wykorzystuje się ją po operacjach, w leczeniu uszkodzeń skóry powstałych w wyniku zabiegów urologicznych i ginekologicznych.
Oktenidyna jest hipoalergiczna, nie wnika w głąb organizmu, lecz pozostaje na powierzchni rany i aktywnie zwalcza drobnoustroje.
Fenoksyetanol: jak działa?
W skład nowoczesnych środków dezynfekujących wchodzi też fenoksyetanol, związek organiczny z grupy eterów. Substancja ta konserwuje leki, preparaty i kosmetyki oraz w powiązaniu z oktenidyną skutecznie zwalcza bakterie gram ujemne (np. gatunki Pseudomonas), bakterie gram dodatnie, grzyby i pierwotniaki.
Dzięki temu lek dezynfekujący, w którym jest oktenidyna i fenoksyetanol, ma pełne spektrum działania biobójczego. Jest też bezpieczny w stosowaniu zarówno u niemowląt i dzieci, jak i dorosłych.