Co to jest biofilm na ranie?

Aby przetrwać w Twojej ranie, bakterie tworzą skupiska i ze sobą współpracują, tym właśnie jest biofilm rany. Utrudnia to jednak gojenie się rany.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
Co to jest biofilm rany?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Niewielkie rany goją się prawidłowo do 10 dni (zobacz etapy gojenia się rany). Po niewielkich ranach nie zostaje nawet ślad. Jeśli organizm nie poradził sobie jednak z odbudowaniem idealnie wszystkich warstw skóry o takiej samej grubości – w tym miejscu pozostanie blizna.

Najgroźniejszym powikłaniem, które utrudnia gojenie się, jest zakażenie rany.

Zanim do tego jednak dojdzie, bakterie, które mamy wszędzie dookoła, w tym na skórze, mogą stworzyć w Twojej ranie tzw. biofilm bakteryjny.

 

Tak określa się skupisko różnorodnych bakterii, które ze sobą współpracują, próbując zapewnić sobie dobre warunki do życia w Twojej ranie. Biofilm może powstać po czterech do ośmiu dniach od zakażenia rany. Bofilm bakterie uchroni przed działaniem antybiotyków, dając im lepsze warunki do rozmnażania się. Utrudnia jednak jednocześnie gojenie się rany i sprzyja powstawaniu zakażeń bakteryjnych w organizmie. Wysoką skuteczność w niszczeniu biofilmu wykazuje oktenidyna. Wykazano też, że substancja ta nie prowadzi do pojawienia się szczepów bakterii opornych na działanie antybiotyków.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń