Ukąszenie komara, meszki lub pszczoły. Nie drap!

Przyczyn swędzenia skóry może być wiele. Od ukąszenia komarów do bolesnego bąbla po użądleniu pszczoły, najważniejsze jest wytłumaczyć dzieciom, aby się nie drapały. Zawsze dbaj też o to, by przy okazji nie doszło do zakażenia.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Ukąszenia komarów i meszek. Co robić?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Pociechy mogą się drapać z różnych powodów. Jednak najczęstsze są:

  • Ukąszenia owadów – ugryzienia meszki, czy też ukąszenia komarów.
  • Zjedzenie czegoś, co uczula i wywołuje alergię skórną lub AZS (atopowe zapalenie skóry)
  • Jedna z licznych chorób, wywołujących reakcję na skórze (odra, ospa czy różyczka)

Dlatego najpierw ustal, co sprawiło, że dziecko się drapie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem.

Ukąszenia komarów, ugryzienia meszek, ukąszenia owadów u dzieci – jak postępować?

  • KROK 1 – Jeśli dziecko się drapie, bo ukąsił je komar lub meszka, posmaruj swędzące miejsce żelem zawierający substancję czynną o nazwie dimetynden (np. fenistil lub foxill), który zmniejszy obrzęk i uczucie swędzenia.
  • KROK 2 – jeśli pojawi się ranka po drapaniu, użyj octeniseptu, leku na rany, który złagodzi objawy ukąszenia przez owady. Oba te preparaty możesz zastosować jednocześnie.
  • KROK 3 – Dobrze jest też osłonić podrapane miejsce plastrem z opatrunkiem. Zabezpieczysz w ten sposób rankę przed dalszym rozdrapywaniem.

WAŻNE! Jeśli upływie 48 godzin swędzenie nie mija, a nawet przeciwnie, dziecko drapie się nadal i zadrapania obejmują coraz większe powierzchnie, pojawia się obrzęk czy gorączka, skontaktuj się z lekarzem. On ustali przyczynę problemu.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń